válkaČeskoslovenskoobjevy

Rostliny vydávají zvuk neslyšitelný pro ucho, pokud jsou v nebezpečí

Rostliny vydávají zvuk neslyšitelný pro ucho, pokud jsou v nebezpečí
Zdroj: Profimedia

Některé druhy rostlin vydávají ultrasonické krátké pulzy, které jsou mimo rozsah slyšitelný lidským uchem. Vědci takové zvuky zachytili při svém výzkumu. Rostliny jej vydávají v případě, že jsou v silném stresu nebo nebezpečí.

Tomáš Chalupa 16. ledna 2020

Už předtím vědci zjistili, že rostliny ve stresu mění barvu, vypouštějí chemické látky nebo se snaží změnit svůj tvar. Vědci z telavivské univerzity se ale rozhodli zjistit, zda rostliny nevydávají také zvuky. Použili proto rajčata a tabák, které vystavili dlouhodobé vodní deprivaci, tedy lidově řečeno, přestali je zalévat. Také jim čas od času uřízly nějaký list nebo jinou část. Tím rostliny vystresovali. Kolem květináčů umístili do vzdálenosti 10 cm velmi citlivé mikrofony.

Rostliny ze stresované skupiny vydávaly významně více zvuků než rostliny, se kterými se zacházelo správně. Byly to zvuky nejen hlasitější, ale také jiné. Silné zvuky byly zachytitelné až na vzdálenost pěti metrů. Zvuk je zřejmě výsledkem procesu takzvané kavitace. To je v podstatě vznik dutin v kapalině, který je následován jejich implozí. Při té dochází k akustické vlně. To je onen hypersonický výboj, který zaznamenávaly mikrofony.

Výsledek pozorování svádí k hypotéze, že tyto zvuky mohou zaznamenat například zvířata, která tím dostanou informaci o tom, v jakém stavu se nacházejí rostliny v okolí. U býložravců by tato informace mohla být cenná. Pokud by lidé začali tyto zvuky systematicky zaznamenávat, rovněž by mohli získat představu o stavu flóry v dané lokalitě. A je otázka, jestli tyto zvuky nějakým způsobem nevnímají i ostatní rostliny, což by znamenalo, že si takto mohou předávat důležité informace. To jsou všechno už ale jen otázky, na které teprve bude nutné najít odpovědi. Je potřeba říct, že výsledky výzkumu zatím nebyly publikovány v žádném vědeckém časopise a nebyly obecně přijaty vědeckou komunitou. Izraelští vědci je publikovali sami v tiskové zprávě s tím, že jejich pozorování může přispět k lepšímu porozumění rostlinám a jejich způsobům komunikace.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu