Rostliny mají v každém semínku cosi jako mozek, zjistili vědci.

Rostliny mají v každém semínku cosi jako mozek, zjistili vědci. | zdroj: messagetoeagle.com


Rostliny mají v sobě centrum, které rozhoduje, kde budou růst

TÉMATA: rostliny

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 06. 2017 | 11:00

O tom, zda a co rostliny cítí, už se toho napsalo mnoho. Nyní ale skupina vědců přichází s tvrzením, že rostliny dokonce myslí. Tedy přesněji jsou schopné se rozhodovat, kdy porostou.

Rozhodnutí, kdy růst, je vůbec to nejdůležitější, které každá rostlina může udělat. Pokud poroste příliš brzy, může být poškozena doznívající zimou a větry, pokud ovšem vzejde příliš pozdě, může už být lokalita plná jiných rostlin, které tu vyrostly dříve. Zkrátka, je potřeba svůj růst dobře načasovat.

Vědci z univerzity v Birminghamu přišli na to, že rostliny obsahují cosi jako nervové centrum, které rozhoduje právě o tom, kdy mají zahájit svůj růst. Je to skupina buněk ukrytá v každém semínku, která funguje jako malý lidský mozek. Má za úkol kontrolovat čas a rychlost růstu. Centrum se nazývá Arabidopsis a skládá se ze dvou typů buněk. Jedny mají na starosti fázi klidu, kdy rostlina neroste, druhé naopak mají na starosti klíčení a růst. Obě skupiny buněk spolu komunikují tak, že si předávají hormony. Z této "diskuse" pak vznikne rozhodnutí, že semínko má v určitou chvíli začít klíčit. 

Porozumění a ovlivnění tohoto rozhodovacího mechanismu by mohlo být užitečné pro zemědělství a obecně pro pěstování rostlin.  

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 06. 2017 | 11:00

Zavří­t reklamu