válkaČeskoslovenskoobjevy

Ronald Reagan chtěl mít společnou obranu se Sověty proti mimozemšťanům

Ronald Reagan chtěl mít společnou obranu se Sověty proti mimozemšťanům
Zdroj: thevintagenews.com

Studená válka a dva znepřátelené tábory, tak vypadal svět v roce 1985. Ale rivalita a nepřátelství nepanovalo na všech frontách. Například v otázce obrany Země před mimozemšťany dokázali Michail Gorbačov a Ronald Reagan najít společnou řeč.

Tomáš Chalupa 3. července 2019

K setkání obou představitelů došlo na summitu v Ženevě, kde se oba světová lídři snažili zahladit všechny problémy a snížit celkové napětí. Na chvíli se také oba vytratili na krátkou procházku. Po celé roky nikdo nevěděl, o čem si tehdy oba muži vlastně povídali. Nebyli totiž u toho žádní svědci, šlo o rozhovor mezi čtyřma očima.

V roce 2009 byl na obsah schůzky dotazován tehdejší státní tajemník Ronalda Reagana George Schultz novinářem Charlie Rosem. Schultzovi se Reagan prý svěřil, že rozhovor se týkal mimozemšťanů. Reagan chtěl po Gorbačovovi, aby v případě mimozemské invaze oba státy zapomenuly na nepřátelství a postavily se společně k obraně Země. Doslova se Gorbačova zeptal, jak by se Sovětský svaz zachoval, pokud by Spojené státy byly napadeny „někým z vesmíru“. Gorbačov odpověděl, že by Američanům samozřejmě pomohl. A Reagan řekl, že on by pro Sověty udělal to samé. Oba se tak vlastně dohodli na společné obraně proti mimozemšťanům.

Pravdou je, že Reagan byl velký prezident „nerd“. Nechal sestavit speciální poradní koncil pro vesmír, ve kterém zasedali nejen inženýři a vědci, ale také spousta astronautů a dokonce i slavní spisovatelé sci-fi Robert Heinlein a Jerry Pournelle. Těmto lidem Reagan velmi naslouchal a dokonce mu psali několik zásadních částí jeho projevu ke spuštění programu Hvězdných válek. Byl to mimochodem právě tento program, kterým Spojené státy definitivně „uzbrojily“ Sovětský svaz, jenž se následně rozpadl.

Dnes je považován Ronald Reagan za jednoho z nejlepších prezidentů, jaké Spojené státy kdy měly. A to přesto, že to byl v podstatě jen herec a showman, od kterého se žádné pronikavé politické myšlenky nečekaly. Místo toho dokázal nenásilně porazit Sovětský svaz ve studené válce a navíc byl prvním prezidentem, který se skutečně zaobíral vesmírem z hlediska strategické bezpečnosti. V tomto směru to byl vizionář a futurista. Není proto divu, že se u Ženevského jezera Gorbačova ptal na obranu před mimozemšťany.

Další články

Zavří­t reklamu