válkaČeskoslovenskoobjevy

Romeo a Julie ze Sarajeva. Zemřeli v objetí během bosensko-srbského konfliktu při útěku za lepším životem

Romeo a Julie ze Sarajeva. Zemřeli v objetí během bosensko-srbského konfliktu při útěku za lepším životem
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Občanská válka v Bosně a Hercegovině byla nejkrvavější kapitolou rozpadu Jugoslávie. Během více než tří let si vyžádala na 100 tisíc mrtvých, sta tisíce lidí musely opustit své domovy. Za této situace neměla láska dvou mladých lidí, pocházejících ze znepřátelených stran etnického konfliktu, mnoho nadějí na přežití. Přesto vytrvala, avšak za cenu jejich společné smrti.

Marta Šindlauerová 8. ledna 2020

Boško Brkič a Admira Ismičová se kamarádili od dětství a v době rozpoutání konfliktu na Balkánském poloostrově spolu chodili už devět let. On byl bosenský Srb a ortodoxní křesťan, ona bosňácká muslimka (Bosňáci jsou starodávným národem s islámskou tradicí). Jejich rodiny se velice přátelily a potenciální sňatek schvalovaly, ovšem to, co z Boška a Admiry udělalo „sarajevskou dvojici Romea a Julii“, byla ona etnická odlišnost a především způsob, jakým zemřeli. Ale vezměme to popořadě.

Mezi nejtěžší chvíle války patřilo obléhání Sarajeva, které trvalo 1429 dní. Kdo mohl, tak utekl. Boško nejprve s rozhodnutím utéci otálel, jeho rodina žila v relativně bezpečném Srbsku. S Admirou se rozhodli uprchnout až po roce stráveném v obléhaném městě. Zaplatili vše potřebné, zařídili si všechny nutné doklady a chystali se do města Grbavica patřící Srbům. Všechno vypadalo nadějně. Existovala domluva, že jim bude umožněno bezpečně přejít přes strategickou řeku Miljacka, a vstoupit na most přes tento vodní tok jim bylo povoleno ve vyčleněný den a čas: 19. května 1993 v pět hodin odpoledne.

Plni naděje se Bosko a Admira vydali přes řeku, ale neušli ani pár kroků, a ozvaly se výstřely. Nejprve byl zasažen Boško, který svým zraněním okamžitě podlehl. Admiru pouze postřelili a z posledních sil se doslova doplazila k mrtvému Boskovi, aby ho obejmula. Po 15 minutách v objetí s ním zemřela i ona. Těla zůstala na mostě ležet několik dní. Každý se bál vstoupit do očividně nebezpečné sniperské zóny, navíc nebylo jasné, kdo střílel: zda Srbové, nebo Bosňané. Nikdo nechtěl za dvojnásobnou popravu převzít zodpovědnost. Těla byla nakonec vyzvednuta po osmi dnech a jejich rodiny je pohřbily ve společném hrobě. Příběh Boška a Admiry dodnes inspiruje mnohé spisovatele a hudebníky, kteří toto romantické a zároveň tragické téma promítají do svých děl.

Další články

Zavří­t reklamu