válkaČeskoslovenskoobjevy

Romantické novoroční polibky z časů dávno před „koronou“

Romantické novoroční polibky z časů dávno před „koronou“
Zdroj: vintag.es
+ 8 fotek+ 9 fotek

Jako z jiného světa nám mohou letos připadat staré snímky zachycující silvestrovské oslavy a vítání nového v minulých dobách. Ty letošní jsou téměř po celém světě poznamenány uzavřením barů a restaurací, zákazy ohňostrojů i nočního vycházení. Letošní Silvestr se tak mnohde ponese v mnohem klidnějším i introvertnějším stylu. Novoroční polibky se budou odehrávat jen za zavřenými dveřmi domácností. Fotky ze starých dob nemají vyvolat v lidech nostalgii, jako spíše přinést víru v lepší časy, kdy objetí a polibek na ulici již nebude ničím nebezpečným, ale opět přirozeným a vítaným projevem lidské sounáležitosti.

redaktor 31. prosince 2020

Známá pověra říká, že jak na Nový rok, tak po celý rok. I proto se mnoho lidí snažilo velkolepě oslavit starý rok a ten nový přivítat s nezřízeným veselím. A hlavně v nějaké dobré společnosti.

Podle anglického a německého folklóru první osoba, se kterou se v novém roce setkáte, předurčuje, co budete prožívat po zbytek roku. Kdo zůstane o půlnoci nepolíben, pak mu hrozí po celý rok samota či absence lásky. Proto – jak vidno na starých fotografiích – se lidé po silvestrovské půlnoci tak nadšeně líbají.

Tuhle tradici ve Spojených státech prý v 19. století pomohli překvapivě rozšířit němečtí přistěhovalci. Ti měli na americkou kulturu a rituály větší vliv než třeba italská komunita. V Česku se tento zvyk až tolik neujal, ostatně Němce jsme vystěhovali již v roce 1945.

K pouličním silvestrovským oslavám pak přispělo zavedení elektrického osvětlení na sklonku 19. století. Bez něj by lidé slavili příchod nového roku doma, což je scénář, který nás čeká letos. Budoucnost ukáže, zda se opět vrátíme ke starým tradicím, nebo přijmeme nějaké nové či pozměněné. Ať už to dopadne jakkoliv, přejeme našim čtenářům co nejlepší nový rok – plný polibků, lásky, štěstí, radosti, humoru a – hlavně ve zdraví!

Související články

Další články

Zavří­t reklamu