válkaČeskoslovenskoobjevy

Rolls-Royce chce trhnout rekord: vyvíjí nejrychlejší auto světa. Bude to stíhačka bez křídel

Rolls-Royce chce trhnout rekord: vyvíjí nejrychlejší auto světa. Bude to stíhačka bez křídel
Zdroj: wonderfulengineering.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Známá automobilka Rolls-Royce představila koncept vozidla Bloodhound, nadzvukového tryskového stroje, který se má stát nejrychlejším automobilem na světě. Je otázka, jestli je Bloodhound ještě auto, nebo spíš letadlo bez křídel.

Tomáš Chalupa 17. února 2015

Už jsme tu měli atomové auto, auto co, samo parkuje, nyní tu máme nejrychlejší auto. Rolls-Royce se rozhodl, že pokoří nadzvukovou rychlost i všechny ostatní rekordy. Jeho Bloodhound má být schopen dosáhnout rychlosti 1600 km/h. Současný rychlostní rekord přitom je 1227 km/h, který drží jiný jejich nadzvukový speciál Thrust SSC. Tomuto stroji zajišťovaly pohon dva proudové motory Rolls-Royce Spey používané ve stíhačkách Phantom II. U Rolls-Royce si řekli, že použijí jiný motor a postaví další stroj. Kontinuita je navázána také v personální oblasti, hlavními členy týmu jsou lidé, kteří předtím působili u Thrustu, konkrétně pilot Andy Green a šéf projektu Richard Noble.

Pohonnou jednotku stroje tentokrát opět bude tvořit silný letecký motor Ej 200 používaný ve stíhačkách Eurofighter. „Blodhound jsme projektovali a v hlavě jsme měli celou dobu letadla Eurofighter. Těžko o takovém stroji uvažovat jako o automobilu. Kontrolní panel je z také z Eurofighteru stejně jako celkové propojení s motorem. Ten si tak „myslí“, že je umístěn ve stíhači Eurofighter,“ vysvětluje hlavní konstruktér Mark Champman.

U Rolls-Royce jsou velmi citliví na to, když jsou jejich technologie používány do strojů, pro které nebyly původně konstruovány. Jenže případ Bloodhoundu, přestože jsou samozřejmě dodržovány všechny bezpečnostní předpisy, nebudí údajně žádné velké obavy. „Udělal na nás velký dojem pokrok, který v konstrukci Bloodhoundu udělal Richard Noble. Současné výsledky i stupeň bezpečnosti jsou mimořádně povzbudivé,“ říká k tomu Colin Smith, ředitel oddělení konstrukce technologií Rolls-Royce.

O samotném překonání rekordu se zatím mnoho neví. Pokus by měl proběhnout už v tomto roce v Jižní Africe, na nějakém vyschlém jezeře. Vše je zatím v režimu utajení, ale samozřejmě se veřejnost vše dozví včas, slibuje tým Bloodhound.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu