válkaČeskoslovenskoobjevy

Roky se pokoušela prorazit v opeře. Její majstrštyk přišel teprve s úchvatnou zahradou Lotusland

Roky se pokoušela prorazit v opeře. Její majstrštyk přišel teprve s úchvatnou zahradou Lotusland
Zdroj: atlasobscura.com
+ 24 fotek+ 25 fotek

V kalifornském městě Santa Barbara najdete obří zahradu s mnoha vzácnými a exotickými druhy rostlin, které jinde na světě nenajdete. Za jejím založením stojí neúspěšná operní pěvkyně Ganna Walska.

Simona Knotkova 5. července 2018

Vlastním jménem Hanna Puacz se narodila 26. června 1887 do polské rodiny žijící v Rusku. V sedmnácti si vzala svého prvního muže, v devatenácti uchvátila svou krásou cara, který nechal zhotovit její portrét. Třebaže ve vyšších kruzích platila za hvězdu společnosti a o bohaté muže neměla nouze – za svůj život si jich vzala celkem šest – její ambice se ubíraly jiným směrem. Ze všeho nejvíc si přála stát se renomovanou operní pěvkyní. K dosažení této mety jí ale chybělo to nejpodstatnější – talent.

Ganna Walska platila v mládí za krásku. Car jí dokonce nechal udělat portrét

Ganna Walska platila v mládí za krásku. Car jí dokonce nechal udělat portrét

V roce 1922 odkoupila divadlo v Paříži. Odmítala v něm vystupovat do té doby, dokud ji veřejnost nebude uznávat jako umělkyni. Tehdy si už říkala Madam Ganna Walska. Ganna byla ruská variace jména Hanna, Walska upomínal na její nejoblíbenější tanec valčík. Walska se však mohla snažit sebevíc, ale nikdo ji jako operní zpěvačku neuznával. Naopak. Namísto ovací po ní návštěvníci házeli shnilou zeleninu, na její neschopnosti se také pravidelně přiživoval tisk.

V pozdějším věku se marných snah nadobro vzdala a svou pozornost přesměrovala jinam. Krátce po začátku 2. světové války odkoupila pozemek v Montecitu, části kalifornského města Santa Barbara. V minulosti se na pozemku vystřídali tři majitelé a jeho historie sahala až do doby před 135 lety. Teprve Walska, která byla v té době provdaná za svého šestého manžela, jogína Theose Bernarda, ho ale proměnila ve velkolepé zahradnické dílo.

Bulvár měl ze ženy a jejích snah stát se operní pěvkyní legraci

Bulvár měl ze ženy a jejích snah stát se operní pěvkyní legraci

Původním záměrem bylo vybudovat tibetský klášter. Mnichové z hor kvůli válce ale nedostali víza, a tak musela žena přejít k plánu B. Začala budovat rozsáhlou botanickou rezervaci Lotusland, která měla být i jejím odkazem pro budoucí generace. Bylo už totiž více než jasné, že uměním něčeho podobného nedosáhne. Její zahrada je přitom sama o sobě uměleckým dílem.

Rozprostírá se na 15 hektarech a obsahuje okolo tří tisíců rostlinných druhů. Některé ve svém přirozeném prostředí dokonce už vyhynuly, ale tady je najdete stále v plném květu. Jednotlivé úseky zahrady jsou pojmenovány podle typu rostlin, které v nich najdete, či tematickému zaměření. V obří botanické kolekci nechybí kaktusy, palmy, cykasorosty, orchideje nebo sukulenty. Návštěvníci si ale musí dávat během prohlídky pozor a raději na nic nesahat. Lotusland má totiž i své prvenství v množství jedovatých rostlin na jednom místě.

Ganna Walska na své zahradě

Ganna Walska na své zahradě

Ganna Walska zemřela 2. března 1984. Ještě předtím stačila založit fond, jemuž připadlo po její smrti veškeré jmění a vlastnictví zahrady.

Další články

Zavří­t reklamu