válkaČeskoslovenskoobjevy

Rok 1816 byl téměř bez slunce, mohla za to erupce sopky

Rok 1816 byl téměř bez slunce, mohla za to erupce sopky
Zdroj: dustyoldthing.com

V srpnu roku 1815 došlo v Indonésii k erupci sopky Mount Tambora. Do ovzduší se vyvalily tisíce tun popela a prachu. Následující rok bylo počasí po celém světě drasticky jiné. Prakticky chyběly slunečné dny.

Tomáš Chalupa 16. srpna 2016

Výbuch sopky Mount Tambora spustil velkou změnu v globálním podnebí. Lidé si toho všimli hned v zimě, která byla mimořádně tuhá. Chladno bylo ovšem i na jaře, a to dokonce tak, že zmrzlí ptáci padali z oblohy uprostřed letu. O žádném jaru se vlastně na mnoha místech vůbec nedalo mluvit, panovaly stále mrazy dokonce i v květnu. Léto bylo mimořádně chladné a téměř bez slunečních dnů.

Úroda nestála za nic, ceny plodin i potravin začaly v Americe dramaticky růst. Proto se tomuto roku někdy říkalo také rok chudoby. Dnes se mluví o malé době ledové, která ten osudný rok svírala Ameriku i Evropu. Ale nejen tam. V Číně byly toho roku tak silné monzuny, že záplavy, které je provázely, byly naprosto mimořádné. Nedařilo se tradičním plodinám, takže farmáři přešli na odolnější a rentabilnější opium. V Indii naopak nebyly monzuny žádné, což s sebou přineslo dlouhé obodbí sucha, neúrodu a hladomor. Rozšířily se také nejrůznější nemoci. Výskyt cholery vzrostl celosvětově. V Africe a Asii dosáhla tato nemoc pandemických rozměrů.

Zajímavé je, že v té době si nikdo změny v počasí nespojil s výbuchem sopky. Až později vědci zjistili, že hlavní roli v náhlé klimatické změně měla ona osudná erupce vulkánu Mount Tambora.

Další články

Zavří­t reklamu