válkaČeskoslovenskoobjevy

Roger Babson po tragédii vyhlásil boj na život a na smrt fyzikální síle gravitace

Roger Babson po tragédii vyhlásil boj na život a na smrt fyzikální síle gravitace
Zdroj: amusingplanet.com

Roger Babson nebyl žádný blázen, naopak, byl to velmi chytrý muž, ekonom a podnikatel. Nekonvenční člověk, jakého jen tak nepotkáte, s jednou velkou vášní. Odmalička byl doslova posedlý gravitací, kterou vinil za tragickou smrt své sestry. Rozhodl se s touto přírodní silou vést boj.

Tomáš Chalupa 23. října 2018

Babson se narodil roku 1875 v Gloucasteru v Massachutsetts. Chodil na prestižní MIT a ještě před jeho dokončením si založil investiční společnost. Stal se multimilionářem a úspěšným investorem a také autorem více než 40 knížek o ekonomii. Založil také Babson College, vlastní soukromou školu, která patří k nejprestižnějším v celých Spojených státech.

Byl přesvědčen, že fyzikální zákony se dají aplikovat i na trhy. Konkrétně zákon akce a reakce podle něj platil nejen na fyzikální tělesa, ale i na chování subjektů na burze. Když trhy vyletí příliš vysoko, podle Babsona se nakonec samy zhroutí vlastní vahou a silou gravitace. Právě gravitace byla síla, která ho fascinovala už od dětství. Jako malý napsal podivuhodnou esej s názvem Gravitace – náš nepřítel číslo 1. Ovlivnila ho při jejím psaní smrt jeho sestry, která se utopila, a on z její smrti vinil právě zemskou přitažlivost. Psal, že gravitace je drak, který ji držel u dna, a ona pak zemřela na nedostatek kyslíku. Gravitace podle něj takto zabila mnoho lidí a byla příčinou mnoha nehod.

Jeho zájem o gravitaci se změnil v naprostou posedlost, když se také jeho vnuk utopil. V tu chvíli vyhlásil Babson této fyzikální síle boj na život a na smrt. Založil Nadaci pro výzkum gravitace a nalil do ní velké množství peněz. Vědci měli hledat možnosti, jak spoutat a nebo úplně potlačit gravitaci.

Ve světě vědy ale byl spíše vysmíván. Jeho záměr porazit gravitaci budil spíše rozpaky nebo úsměvy. Jeho poradci mu radili, aby změnil své vize a neusiloval gravitaci porazit, ale lépe jí porozumět. To by dávalo smysl. Až do dnešních dnů institut shromažďuje teoretické práce a eseje na téma gravitace a ty nejlepší odměňuje finanční dotací. Mezi těmi, kteří byli v průběhu let oceněni, byl například i Stephen Hawking. Nadace také přiděluje peníze společnostem, které se gravitací zabývají. Bohužel ve stanovách stojí, že peníze mohou být použity pouze na výzkum antigravitace nebo zařízení na této bázi. Mnoho firem tak netuší, jak by tyto peníze mohlo utratit v souladu se stanovami. Některé z nich peníze použily na přízemnější věci, jako je třeba rozšíření svých budov. I tak je ale nadace velmi prestižní organizací, se kterou spolupracovalo mnoho význačných vědců. Boj s gravitací tak vede Babsonova nadace i dnes.

Další články

Zavří­t reklamu