V roce 2012 armáda objevila místo, kde v roce 1942 havarovalo vojenské letadlo.

V roce 2012 armáda objevila místo, kde v roce 1942 havarovalo vojenské letadlo. | zdroj: juneauempire.com


Rodina po šedesáti letech ví, kde zemřel vyšetřovatel záhad Eugen Smith

TÉMATA: záhady | havárie | letadla

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 02. 2016 | 12:30

V roce 1952 zmizelo nad Aljaškou vojenské letadlo C-124 s 52 lidmi na palubě. V té době se také ztratil vojenský vyšetřovatel Eugen Smith. Přestože rodina tušila, že i on byl zřejmě na palubě letadla, teprve po více než šedesáti letech se jejich obavy potvrdily.

Smith se narodil v Irsku v roce 1913, ale už jako malý emigroval do Spojených států. V roce 1942 ho povolali do armády. Dostal se k národní gardě do jednotky vojenské policie. Byl velmi úspěšný ve vyšetřování zločinů spáchaných vojáky a stoupal rychle po hodnostním žebříčku. Válku končil v roli vedoucího vyšetřovatele. Vrchol jeho kariéry přišel rok po skončení války, kdy se mu podařilo usvědčit trojici důstojníků, že ukradli šperky a zlato za 30 milionů dolarů německé šlechtické rodině Hessů. 

Odměnou za toto vyšetřování i další úspěchy mu byla svěřena funkce šéfa celostátní vyšetřovací kanceláře. Místem působení byla Aljaška. Smith zde působil teprve krátce, když zmizelo ono vojenské letadlo s vojáky na palubě. V pustině na ledovci se ztroskotaný vrak podařilo najít až v roce 2012. Na jeho palubě byly nalezeny ostatky lidí. Identifikace pomocí vzorků DNA se však vlekla, a tak teprve nyní dostali příbuzní zprávu, že Smith byl mezi nimi. "Rodina si vždycky myslela, že letadlo havarovalo a děda byl na palubě. Celý život zasvětil řešení záhad a nyní byla vyřešena konečně i ta jeho,"  říká jeho vnul Brian Gorman. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 02. 2016 | 12:30

Zavří­t reklamu