válkaČeskoslovenskoobjevy

Rodina ho doma pohřbila. Za pět let se americký voják vrátil z Vietnamu živý

Rodina ho doma pohřbila. Za pět let se americký voják vrátil z Vietnamu živý
Zdroj: vintag.es

Ronald L. Ridgeway byl prohlášen za mrtvého a rodina mu doma vystrojila pohřeb. Ve skutečnosti ale seděl ve vietnamském vězení, ze kterého se o pět let později vrátil domů.

Simona Knotkova 11. května 2018

Ronald L. Ridgeway se přidal k armádě jako sedmnáctiletý v roce 1967. Američané byli tehdy už třetím rokem ve vietnamské válce a mladý muž doplnil řady námořnictva. V roce 1968 se zúčastnil bitvy o Khe Sanh. Během čtyřměsíčního obléhání základny americké námořní pěchoty padlo 703 amerických vojáků a jejich spojenců. Podle původní zprávy měl toto tragické číslo tvořit i Ridgeway. Byl součástí hlídky, která byla 25. února přepadena ze zálohy a do posledního muže zabita. Tedy až na Ridgewaye…

V přestřelce byl sice raněn do ramena, ale přežil. Aby mu Severovietnamci nezasadili poslední smrtelnou ránu, hrál si na mrtvého. Kvůli zranění brzy ztratil vědomí. Když se vrátil k sobě, cítil, jak ho něčí ruky tahají pryč. Ridgeway se tak dostal do vietnamského zajetí, zatímco zbytek jednotky ho považoval za oběť.

Jméno Ronalda L. Ridgewaye bylo mezi devíti mrtvými vojáky

Jméno Ronalda L. Ridgewaye bylo mezi devíti mrtvými vojáky

Pohřeb bez těla se uskutečnil 10. září stejného roku ve St. Louis. Zarmoucená rodina na jeho počest obdržela přeloženou americkou vlajku. Ač to bylo těžké, se ztrátou příbuzného se museli smířit a pokračovat ve svých životech.

Ronald zatím strádal v katastrofických podmínkách vězení v Hanoji. Za dobu svého pobytu ztratil přes dvacet kilo, trápili ho vši i malárie. Jak později vzpomínal, byl si jistý, že jeho věznitelé ho zabijí. Přesto v sobě neustále choval naději na přežití.

„Musíte žít den po dni,“ vyprávěl. „Musíte si pořád říkat, že přežijete. Musíte věřit tomu, že vás neporazí, že nakonec zvítězíte.“

Návrat do vlasti

Návrat do vlasti

Šťastného konce se dočkal v březnu roku 1973, poté co USA podepsala s Vietnamem mírovou dohodu. Ironií osudu to bylo vlastně zajetí, díky kterému se Ridgeway nakonec vrátil domů živý a zdravý.

„Domů jsem se vrátil celý. Dostal jsem šanci znovu žít svůj život…“

Ronald Ridgeway v roce 2017

Ronald Ridgeway v roce 2017

Po svém „znovuzrození“ si dodělal školu a oženil se. Dokud náhrobní deska ještě nebyla opravena, přišel také navštívit svůj vlastní hrob.

„Oživilo mi to vzpomínky. Připomnělo mi to ztrátu životů lidí, které jsem znal. Byla to pro mě těžká zkušenost,“ uzavírá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu