válkaČeskoslovenskoobjevy

Rodina Gibsonových už 130 let fotí vraky lodí

Rodina Gibsonových už 130 let fotí vraky lodí
Zdroj: Royal Maritime Museum
+ 7 fotek+ 8 fotek

Gibsonovi jsou rodina, která nemá srovnání s žádnou jinou. Už 130 let se věnují vyhledávání a fotografování vraků lodí. A nejen to, fotí také lodi přímo ve chvíli jejich zkázy při ztroskotání. Jsou v tom nejlepší na světě.

Tomáš Chalupa 9. dubna 2021

První snímek pořídil John Gibson před 150 lety, když si koupil svůj první fotoaparát. A každý další snímek byl pořízen pouze tímto fotoaparátem a stal se součástí ohromující sbírky. Celá sbírka mimochodem míří do aukce a očekává se, že bude prodána za neuvěřitelných 150 000 liber.

Většina fotek měla bohužel tragické konce. Hodně lodí narazily silné vlny na ostrá skaliska v Cornwallu. Gibsonovi stáli poblíž a sledovali marný zápas námořníků s živly. Zachytili takto na 200 lodí na celkově 1000 snímcích. Každá generace rodiny přinesla minimálně jednoho fotografa, který pokračoval v rodinné tradici.

Vody kolem Cornwallu jsou známy svými silnými proudy a podmořskými útesy. Jsou považovány za mimořádně nebezpečné, což ale pochopitelně i tak neodrazuje mnoho plavidel, které se do této oblasti vydají.

Zakladatel rodu John Gibson byl z námořnické rodiny. Narodil se v roce 1827. Historici dodnes neví, kde vzal peníze na svůj fotoaparát. Tehdy to byla technologická novinka, navíc poměrně drahá. V roce 1860 už byl Gibson profesionální fotograf a měl své vlastní studio v Penzance.

Pak se přesunul na Scilly, což je souostroví na jihu Anglie. Zaměstnal i své dva syny Alexandra a Herberta. On fotil ztroskotané lodi, oni k tomu psali texty, a společně tak vytvářeli vlastně velmi kvalitní zprávy či reportáže. John Gibson se stal také později prvním novinovým dopisovatelem z ostrova, Alexander posílal zprávy telegrafem. Celá rodina byla na ostrovech velmi populární.

V roce 1876 ztroskotal německý parník Schiller o výtlaku 3500 tun. Na jeho palubě zahynulo 300 lidí. Gibsonovi pracovali celé dny, aby zachytili a popsali tuto tragédii. Alexander u toho údajně padl vyčerpáním. I když se na první pohled mohla zdát práce Gibsonových jako poměrně snadná, opak byl pravdou. Pracovali rychle, často riskovali, aby se dostali k nejlepším možným záběrům lodí. Pro rychlé vyvolání snímků používali přenosnou temnou komoru.

Gibsonovi fotí ztroskotané lodi dodnes. Podle známého lovce vraků Rexe Cowana není na světě nikdo, kdo by uměl zachytit ztroskotané lodě lépe než Gibsonovi. „Jsou v tom nepochybně nejlepší na světě,“ řekl v jednom rozhovoru Cowan.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu