válkaČeskoslovenskoobjevy

Rodiči zanedbávaná dívka měla být vyléčena „znovuzrozením“. Během otřesného terapeutického procesu ji udusili

Rodiči zanedbávaná dívka měla být vyléčena „znovuzrozením“. Během otřesného terapeutického procesu ji udusili
Zdroj: allthatsinteresting.com

Candace bylo sedm let, když ji do své péče získala Jeane Elizabeth Newmaker. Svobodná matka, živící se jako zdravotní sestřička v pediatrické ordinaci, si brzy všimla, že s dívkou není něco v pořádku. Po marném obcházení psychiatrů se nakonec rozhodla pro kontroverzní attachment terapii.

Simona Knotkova 8. července 2018

Candace si k adoptivní matce nedokázala vytvořit citové pouto. Neustále byla duchem nepřítomná, zabíjela rybičky a hrála si se sirkami. Na vině byla pravděpodobně zanedbaná péče, kterou zažila společně se svými dvěma sourozenci v původní rodině. Jeane byla z jejího chování nešťastná a doufala, že jí pomůže medikace předepsaná od psychiatra. Během následujících let se ale všechno jenom zhoršovalo.

Psal se začátek roku 2000, když se žena poprvé doslechla o experimentální léčbě, takzvané attachment terapii, která spočívala ve vytvoření či obnovení citové vazby k rodiči. Dvoutýdenní léčení stálo více jako 154 tisíc korun. Jeane byla ale už natolik zoufalá, že se terapii i přes vysokou cenu rozhodla vyzkoušet. Sbalila věci sobě i Candace a společně se vypravily na cestu napříč půlkou Ameriky ze Severní Karolíny do Colorada.

První týden se zdálo, že je vše v pořádku. Terapii vedly Connell Watkins a Julie Powder a dívka po počátečních dnech skutečně vykazovala známky zlepšení. Nutno dodat, že žádná z vedoucích léčby ani nikdo ze tří dalších asistentů včetně samotné Jeane Newmaker neměli psychoterapeutické vzdělání. Desetiletá dívka tak byla odkázaná na pětici amatérů, kteří vycházeli ze sporných teorií zakladatele léčby Roberta Zaslowa. Jejich neodbornost se bohužel fatálně odhalila v půli druhého týdne, když přišel na řadu proces znovuzrození.

Candice na fotce z raného dětství

Candice na fotce z raného dětství

Candace byla v poloze plodu zabalena do flanelové přikrývky a ležela pod několika polštáři, které svými těly zatížili asistenti. Takovýmto způsobem měla být vytvořena simulace matčina lůna, z něhož se „neposlušné“ dítě mělo znovu prodrat na svět a skončit v matčině náruči. Watkins a spol. věřili, že tímto způsobem si dívka k adoptivní matce vypěstuje citové pouto. Celý proces byl nahráván na videokazetu, která u následného soudu posloužila jako důkazní materiál.

„Představ si, že jsi malinké dítě v lůně své matky. Cítíš teplo. Cítíš se těsně, protože si blízko jejího břicha, které tě celou obklopuje,“ započala Watkins terapii. Těsně poté ji čtyři dospělí, kteří dohromady vážili 305 kilogramů, zakryli polštáři. Candace měla za úkol se přes toto sevření dostat ven. „Pokud to nezvládneš, zemřeš ty i tvoje máma,“ hrozila jí Watkins. Po osmi minutách marného snažení se dívka začala ptát, kdo na ní sedí, a tvrdila, že se z lůna nemůže dostat. Po dalších minutách se rozplakala a začala mít problémy s dechem.

„Nedokážu to. Nedokážu to. Nemůžu dýchat. Je tady strašná tma. Prosím, přestaňte mi tlačit na hlavu. Někdo na mě sedí,“ žadonila. Podle nahrávky řekla během celé terapie jedenáctkrát, že asi zemře. Ponder jí na to jenom odvětila: „Chceš zemřít? OK, tak zemři. Do toho. Zemři hned teď.“

Connell Watkins a Julie Ponder u soudu

Connell Watkins a Julie Ponder u soudu

Otřesný léčebný postup trval celých sedmdesát minut. Candace se během něho pozvracela a pokálela. Jejím posledním slovem zaznamenaným na nahrávce je „ne“, kterým odpovídala na otázku adoptivní matky, zda se chce znovu narodit. Poté dívka umlkla. Dvojice vedoucích terapie to brala jako neúspěšný pokus o znovuzrození a trojici asistentů poslala z místnosti pryč. Teprve po dalších pěti minutách ženy Candace rozbalily. „Ale podívejme, spí tu ve zvratkách,“ řekla Watkins. Dívka už přitom několik minut nedýchala a její kůže byla modrá. Přivolaným záchranářům se ještě podařilo obnovit pulz, ale její mozek už nereagoval. V nemocnici byla na další den konstatována smrt udušením.

Případ otřásl celým světem a s terapeutkami a jejich asistenty začal ostře sledovaný soud. Watkins a Ponder byly uznány vinnými za zneužití dítěte, které skončilo smrtí, a dostaly 16 let vězení. Už po osmi letech trestu byla Watkins ale podmínečně propuštěna. Dva asistenti, Brita St. Clair a Jack McDaniel, dostali tisíc hodin prospěšných prací. Adoptivní matka Jeane v procesu vyvázla se čtyřletou podmínkou.

Candace Newmaker bohužel nebyla jediným dítětem, které během brutální „léčebné“ metody zemřelo. Právě její případ byl ale mediálně nejsledovanější a dosáhl změn v americké legislativě. Takzvaný Zákon Candace, zavedený v Severní Karolíně a Coloradu, zakázal provádění praktik znovuzrození. Škoda, že tomuto kroku musela předcházet naprosto zbytečná tragédie jedné malé dívky…

Další články

Zavří­t reklamu