válkaČeskoslovenskoobjevy

Rodiče si na „infarktové“ fotce přehazují dítě nad skálami. Nejedná se o Photoshop

Rodiče si na „infarktové“ fotce přehazují dítě nad skálami. Nejedná se o Photoshop
Zdroj: patagonia.com
+ 6 fotek+ 7 fotek

Možná se i k vám dostal některý z memů, na němž si dvojice turistů přehazuje malé dítě. Jak snímek vznikl a kde je dnes konec letícímu kojenci? Přečtěte si příběh ikonické fotografie.

Simona Knotkova 26. června 2020

Snímek pořídil v roce 1991 fotograf Greg Epperson. Vidíme na něj Jeffa a Sherry Leedsovi, kteří si přes úzkou propast v národním parku Joshua Trees přehazují svou dceru, šestiměsíční Jordan. V roce 1995 se fotografie stala součástí katalogu s outdoorovým oblečením Patagonia. Skutečně slavnou se ale stala teprve o několik let později, kdy si jí povšiml internetový národ a přetvořil ji v hromadu vtipných memů. Nejednomu pozorovateli vytanula na mysli otázka: Je to jenom Photoshop? Nebo skutečně existují rodiče, kteří takto hazardují se životem svého dítěte? Pozadí snímku objasnil v roce 2013 sám Epperson.

„Nápad se někdy rodí z okamžiku. Večerní světlo v Joshua Tree vás vždycky nutí vymyslet něco rychlého. ‚Házíte někdy se svým dítětem?‘ zeptal jsem se. Už si nepamatuju odpověď, ale našli jsme strašidelně vypadající mezeru mezi skálami a vyfotili to. Redaktoři z toho byli vyděšení a věřím tomu, že mě velká část z nich stále považuje za mizeru. Nějak se ale stalo, že tu fotku použili, a následovala bouře rozzlobených dopisů. Postupně se na snímek zapomnělo, až o pár let později zase vyplaval na povrch a rozpoutal online debatu o Photoshopu a špatném rodičovství,“ rozepsal se fotograf na svých stránkách.

Jordan Leeds na aktuálním snímku. Foto: patagonia.com

Jordan Leeds na aktuálním snímku. Foto: patagonia.com

Dobrou zprávou je, že letící dívka je dnes nejenom živa a zdráva, ale své rodiče rozhodně z ničeho neobviňuje. Naopak jim je vděčná, že ji už v raném věku naučili lásce k přírodě a outdoorovým aktivitám. Dnes studuje na soudní zapisovatelku a stále chodí se svým šedesátiletým otcem po kopcích a horách. Těší se, až tuto zkušenost předá zase svým dětem.

„Nemůžu se dočkat, až jednoho dne svým dětem ukážu, jak jsem vyrůstala a jak mě rodiče vychovávali, a předám jim naši rodinnou hodnotu chodit ven. Tu fotku si pověsím na zeď a hned vedle ní pověsím fotku svého dítěte. Myslím, ze to bude vypadat dobře,“ říká dnes osmadvacetiletá Jordan Leeds.

Další články

Zavří­t reklamu