Pension Rut byl postaven v roce 1926 a v lázeňském městečku Staré Splavy stojí dodnes.

Pension Rut byl postaven v roce 1926 a v lázeňském městečku Staré Splavy stojí dodnes. | zdroj: pensionrut.cz


Rodiče Miloše Formana byli průkopníky turismu u Máchova jezera, postavili tu první český penzion

TÉMATA: miloš forman | máchovo jezero | doksy | staré splavy | penzion | rekreace

user-avatar

Václav Pokorný

31. 07. 2019 | 12:00

S rozvojem turistiky ve dvacátých letech minulého století probíhal ve Starých Splavech na březích Máchova jezera čilý stavební ruch. Místo se zalíbilo i Anně a Rudolfu Formanovým, kteří zde v roce 1926 postavili první český penzion. Jejich nejmladší syn, budoucí světoznámý režisér Miloš Forman, pak v penzionu u jezera prožil každou letní sezónu.

Již za první republiky patřily břehy Máchova jezera k oblíbeným destinacím letní dovolené. V Doksech, ale i ve Starých Splavech vznikaly penziony budované místní německou komunitou. Pro mnohé čtenáře bude tak jistě zajímavým překvapením, že první český penzion na březích jezera postavili Anna a Rudolf Formanovi, rodiče budoucího světoznámého režiséra Miloše Formana.

Vhodné místo objevil Rudolf Forman, který za války sloužil u pěšího pluku v České Lípě a v okolí Doks pak byl s armádou na manévrech. Romantickou krajinu pak později ukázal své manželce Anně.

„Prababička byla velká vizionářka. Koupila tady jeden z prvních pozemků, takže si mohla vybrat opravdu nejlepší místo. V roce 1926 se začalo stavět. Postavila na břehu jezera rodinnou vilu a pak si řekla, že by se dala využít pro rekreaci," popisuje začátky rodinného podniku Adam Forman, pravnuk zakladatelů a vnuk Blahoslava Formana, nejstaršího z bratrů. Tak vznikl pension Rut na Lázeňském vrchu ve Starých Splavech u Máchova jezera, které Formanovi vlastní dodnes. 

Samotný Miloš Forman se narodil v roce 1932, když už byl penzion vybudován. První zápis v návštěvní knize penzionu z toho roku zní: „První náš host v roce 1932 – náš Milošek. Mnoho štěstí!!!" Od té doby vítal Miloš každou novou letní sezonu u Máchova jezera až do roku 1950. 

Vždy v květnu se Anna Formanová s malým Milošem vypravila do Starých Splavů, aby připravila penzion na novou sezonu. Na začátku prázdnin pak za nimi dorazil i tatínek Rudolf se dvěma staršími syny. 

Máchovu jezeru se v té době říkalo různě. V německém prostředí Dokeska se nejčastěji objevoval název Hiršperský rybník. To se Rudolfu Formanovi nelíbilo. „Otci ten název připadal moc fádní," zaznamenal ve svých vzpomínkách Miloš Forman. „Proto napsal článek do místních novin, v němž navrhoval, aby se jezero přejmenovalo podle slavného romantického básníka, pro něhož se stalo inspirací k jeho nejlepšímu dílu." A název Máchovo jezero se ujal. 

Osud celé rodiny však postupně začal nabírat smutné až tragické obrátky. V roce 1938 postoupilo Československo v důsledku mnichovské dohody Německu pohraničí. Penzion Formanových se rázem ocitl na německém území. O rok později začala válka.

 „Za války bylo Máchovo jezero podivnou končinou. V Sudetech nezůstala jediná česká škola, takže jsem musel chodit do německé školy v Doksech," vzpomínal Miloš Forman. 

V roce 1940 zatklo gestapo jeho otce, který ilegálně působil v odbojové skupině. Věznili ho na mnoha místech, mimo jiné i v České Lípě. O dva roky později zatklo gestapo i Annu Formanovou a penzion převzali Němci

Z koncentračních táborů Osvětim a Buchenwald se již oba rodiče nevrátili. Po válce tak museli bratři Formanovi pokračovat ve snu svých rodičů sami. Dlouho to ale nevydrželo. V roce 1950 pension zabavilo ROH – Revoluční odborové hnutí – a provozovalo zde rekreační pobyty pro zaměstnance. Rodinný klenot na břehu Máchova jezera byl rodině Formanových vrácen až v roce 1991. Ta pension provozuje dodnes.

 
 

user-avatar

Václav Pokorný

31. 07. 2019 | 12:00

Zavří­t reklamu