válkaČeskoslovenskoobjevy

Rodiče Josefa Laufera se poznali za války ve Španělsku, matka se za milým vydala pěšky do Francie

Rodiče Josefa Laufera se poznali za války ve Španělsku, matka se za milým vydala pěšky do Francie
Zdroj: Profimedia.cz
+ 4 fotky+ 5 fotek

Říká se, že láska hory přenáší. V případě českého herce Josefa Laufera, který zanedlouho oslaví osmdesáté narozeniny, to platí dvojnásob. Než se narodil, vydala se jeho matka v osmém měsíci těhotenství ze Španělska do Francie. Při hledání svého manžela ušla pěšky 800 kilometrů a nezastavily ji ani horské masivy Pyrenejí.

Václav Pokorný 9. srpna 2019

V těchto dnech uplyne 80 let od narození známého českého herce, zpěváka, scenáristy, režiséra, tlumočníka, moderátora a textaře Josefa Laufera. Jeho otcem byl slovenský žid, lékař MUDr. Maxmilián Laufer a maminka byla rodilá Španělka. Seznámili se během občanské války ve Španělsku, kde Josefův otec od roku 1936 působil jako interbrigadista v rámci československého lazaretu Jana Amose Komenského.

Maminka Edelmíra Ródrigézová -Montanézova v lazaretu pomáhala jako zdravotní sestra. Vzali se rovnou v nemocnici, kde oba sloužili. Když byla Edelmíra v osmém měsíci těhotenství, byl její manžel Maxim internován do Francie. S kamarádkou Rositou, která byla rovněž těhotná, se vydaly pěšky přes Pyreneje své muže hledat.

Obě ženy ušly 800 kilometrů a ke šťastnému shledání rodin došlo ve sběrném internačním táboře v Saint Pierre de Sables d´Ollone. Tady se 11. srpna 1939 Josef Laufer narodil a dostal jméno Don José Francisco Pérez Rodriguez de Montagnes de Laufer. Přes Mezinárodní červený kříž se pak rodina dostala do Londýna, kde k Josefovi o rok později přibyl bratr Allan.

Josef Laufer s maminkou a mladším bratrem

Josef Laufer s maminkou a mladším bratrem

V roce 1947 se Josefův otec rozhodl vrátit zpět do rodné vlasti. Domov zde však už nenašel, protože celou jeho rodinu kvůli židovskému původu nacisté vyvraždili. Zcela jistě by stejný osud stihl i jeho.

Od roku 1950 žila rodina v Praze. Maxim Laufer se stal úspěšným dětským ortopedem a specialistou na dětskou mozkovou obrnu. V pozdějších letech pomáhal pod hlavičkou Světové zdravotnické organizace zakládat nemocnice v řadě rozvojových zemí. Uměl spousty jazyků včetně svahilštiny a čínské mandarínštiny, rád kreslil a psal také knihy.

Syn Josef se jeho cestou nevydal, ale vystudoval herectví na DAMU, nějaký čas se zabýval dokonce pantomimou a pak zcela propadl zpívání. Jeho herecké schopnosti se však také zúročily, když například v roce 1969 hostoval spolu s Waldemarem Matuškou v Národním divadle v komedii Na pravici Boha Otce. Je zajímavé, že svou diplomovou práci věnoval tématu „herec pro muzikál“ – a přesně taková byla jeho parketa. Byl mužem mnoha profesí – zpívajícím a tančícím hercem, ale také režisérem a bavičem. Nepostradatelnou rekvizitou Josefa Laufera byly vždy doutníky, které miluje. A samozřejmě nikdy nezapřel svůj lehce exotický zjev a schopnost mluvit a zpívat plynně několika cizími jazyky, což mu spolu s podmanivým hlasem přitáhlo nemalé množství věrných obdivovatelek a fanynek.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu