Rod Stewart a jeho veledílo, kterému zasvětil 23 let.

Rod Stewart a jeho veledílo, kterému zasvětil 23 let. | zdroj: allthatsinteresting.com


Rod Stewart stavěl 23 let úchvatný obří vlakový model

TÉMATA: umělci | zpěváci | vlaky | modely

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 01. 2020 | 12:30

Rocková ikona Rod Stewart má jeden malý koníček, kterému věnoval 23 let svého života. Česky se tomu říká vlakové modelářství a Stewart je v něm opravdový mistr. Postavil gigantický železniční model, vlastně celý vlakový svět.

Když je Rod Stewart na turné, v hotelu musí mít speciální pokoj, který mu slouží jako pracovna, kde modeluje vlaky a budovy svého světa. Spousty rozpracovaných dílů si s sebou bere na turné a po vystoupeních je lepí a hlavně maluje. Třeba u kamenných chodníků vybarvuje doslova každý titěrný kámen zvlášť, aby bylo dosaženo co nejvěrohodnějšího výsledku.

Vláčkům se Stewart věnoval od dětských let. Jeho celoživotním dílem je zmenšenina poválečného Chicaga a New Yorku, tedy přesněji jejich vlakových systémů. Pojmenoval je Grand street and Three River City.

V modelu nechybí mrakodrapy, množství vlaků v měřítku 1:87, lodě, elektrárna a také množství lidí. Veledílo zabírá třetinu horního patra zpěvákova sídla v Beverly Hills. Jak sám umělec říká, celý nápad se v něm zrodil, už když byl chlapec a dostal svou první lokomotivu s vagonky. Koho by nenapadlo, že vlak potřebuje také depo, okolí, že by měl mít kolem sebe opravdové město? Jenže když tyto věci chtěl po svém tátovi, tak mu místo toho koupil kytaru. Ani to zjevně nebyla úplně špatná volba, vzhledem k tomu, jak se jeho život dále vyvíjel.

Stewart se se svým kolejovým světem dostal i do prestižního hobby magazínu Railway Modeller. 90  procent modelů postavil sám, u některých, které vyžadovaly elektrikářské znalosti, ale potřeboval pomoc. Kolik peněz do svého díla investoval, neřekl, ale jak píše právě Railway Modeller, stavba obřího vlakového modelu Little Big Lies stála 30 tisíc dolarů. Stewartův model je šestkrát větší. Je vidět, že v případě zpěváka nejde jen o nějaký koníček nebo relax, ale že jeho model je pro něj něčím významnějším.

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 01. 2020 | 12:30

Zavří­t reklamu