válkaČeskoslovenskoobjevy

Roční pobyt ve vesmíru změnil astronautovi DNA, nemá jí identickou se svým dvojčetem

Roční pobyt ve vesmíru změnil astronautovi DNA, nemá jí identickou se svým dvojčetem
Zdroj: allthatsinteresting.com

NASA potvrdila, že v DNA astronauta Scotta Kellyho nastaly změny po ročním pobytu ve vesmíru. Jeho DNA už není identická s DNA jeho dvojčete Marka Kellyho. Pro NASA vyvstávají z tohoto zjištění nové otázky.

Tomáš Chalupa 14. května 2018

Dvojčata Kellyovi se účastnili velké studie dvojčat organizované právě NASA v roce 2014. Pracovníci agentury monitorovali obě dvojčata v době, kdy Scott pobýval na oběžné dráze, zatímco Mark žil svůj život na Zemi. Už před Scottovým návratem vědci předpokládali, že jeho DNA se může změnit. Nikdo ale nevěděl, jak moc velké změny to budou ani jestli budou mít trvalý charakter.

Po návratu Scotta se tedy vědci pustili do zkoumání vzorků a provádění nejrůznějších testů. Zjistilo se, že většina změn byla dočasných a věci se vrátili k normálu zhruba po půl roce od návratu na Zemi. Ovšem jak NASA nyní zveřejnila, 7 procent Scottovy DNA zůstalo změněné i nadále, a změny se tak dají označit za trvalé.

Sám Scott vzal výsledky testů s humorem, když na Twitter po jejich zveřejnění napsal: „Dobré zprávy! Konečně už nemusím nazývat své dvojče Marka bratrem.“

Pro NASA jde však o důležité a vážné informace. Je zřejmé, že při letu k Marsu by DNA astronautů rovněž prošla změnami, a pracovníci agentury tak nyní mohou lépe odhadnout, jakých oblastí by se změny týkaly. Horší je to s tím, zda je to pro tělo prospěšné či nikoliv a zda nepředstavují podobné změny riziko. O těchto důsledcích se zatím může jenom spekulovat, v NASA ale rozhodně mají o problém navíc. Astronauti už tak ve vesmíru podstupují značné zdravotní riziko, zejména při dlouhodobém pobytu, kdy atrofují svaly a řídnou kosti, nyní se k tomu přidávají ještě změny v DNA, jejichž důsledky zatím nejsou jasné.

Scott Kelly je jedním z nejzkušenějších amerických astronautů. Ve vesmíru byl celkem čtyřikrát. Poprvé v roce 2002, podruhé v roce 2007 na palubě raketoplánu Endeavour, potřetí letěl v roce 2010 na palubě ruského Sojuzu. Počtvrté startoval v listopadu 2015 k ročnímu letu na ISS v Sojuzu TMA-16M. Na ISS žil a pracoval do 2. března 2016. Kellyho mise trvala 340 dní, 8 hodin a 43 minut, čímž se dostal mezi astronauty na první místo jak co do délky pobytu v rámci jedné mise, tak i co do délky celkově. Ve vesmíru nepobyl žádný člověk déle než právě Kelly.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu