válkaČeskoslovenskoobjevy

Rock’n’rollový sen: Brad Elterman už jako puberťák fotil ty největší hvězdy a inkasoval pořádně velké částky

Rock’n’rollový sen: Brad Elterman už jako puberťák fotil ty největší hvězdy a inkasoval pořádně velké částky
Zdroj: slate.com
+ 17 fotek+ 18 fotek

Nemuseli jste být hudebník, abyste se stali součástí rockové scény 70. a 80. let. Brad Elterman do ní proklouzl díky svému fotoaparátu a odvaze, s níž jako náctiletý paparazzi snímal slavné hvězdy. Přečtěte si, jak se z něj stal jeden z nejuznávanějších hudebních fotografů.

Simona Knotkova 5. listopadu 2016

Stačilo málo a Brad Elterman se přitom měl stál stejně jako otec zubařem. O něco víc ho už od raných let ale lákal svět rockerů. Není se čemu divit, vždyť vyrůstal v Mekce hudebníků Los Angeles. Namísto pódia si jen zvolil druhou stranu barikády a muzikanty snímal objektivem svého fotoaparátu.

Potkat slavnou osobnost na ulici nebylo nic těžkého, stačilo si počkat na ten správný moment a nebát se stisknout spoušť. Tehdy ještě neexistovaly stovky agentur ani internet se sociálními sítěmi a o snímky hvězd byl ze strany magazínů a fanoušků velký zájem.

Elterman na začátku své kariéry prodával snímky do časopisů jako Creem či Rock Scene. Mizerně placené jednorázovky ho ale přiměli ohlížet se i za oceán.

„Moje první zastávka byla v Londýně, fotil jsem tam Davida Essexe a Bay City Rollers. Byl jsem ubytovaný v jednom příšerném hotelu a volal jsem odtud svému prvnímu editorovi s nabídkou fotek Kiss a Queen. Řekl mi, ať se u nich stavím. Měl jsem obří kabelu s fotkami a oni si vybírali jednu za druhou. A mohl jsem si už objednat další letenku,“ vzpomíná.

Elterman s Joan Jett.

Elterman s Joan Jett.

To mu bylo pouhých 19 let. Z Británie se dostal do Německa, Švýcarska nebo Nizozemska. Právě v poslední zmiňované zemi poprvé zjistil, jak moc může být jeho práce výdělečná.

„Tamní editoři nikdy nebyli v Hollywoodu a chtěli vědět, jaké to tam je. Neměl jsem ani ponětí, co mi říkají, pořád kouřili cigarety a mluvili nizozemsky. Pak z nich vypadlo, že si mé fotky teda vezmou a dají mi za ně tři tisíce dolarů v hotovosti. Málem jsem spadl ze židle. Volal jsem pak otcovi a on mi řekl: ‚OK, možná na tom focení něco bude.'“

Eltermanovo renomé rostlo a v roce 1980 vyústilo až ve vytvoření vlastní agentury California Features Agency. Byla to první agentura v Los Angeles, která se zaměřovala na fotky známých osobností. V roce 1992 ji pak následovala digitální agentura Online USA, Inc. O osm let později ji však fotograf prodal Getty Images.

Ramones v jeho portfoliu nemohli chybět.

Ramones v jeho portfoliu nemohli chybět.

Když se Brad Elterman dnes ohlíží zpátky, ví, že jeho úspěchu pomohla i tehdejší doba. „Tenkrát nebylo příliš způsobů, jak fotky šířit dál, proto vypadají tak originálně a cool. Jen málokdo vlastnil fotoaparát. Když jsem chodíval ven s Ramones, říkali věci jako: ‚Cool, Brad má foťák.‘ Dnes už je všechno úplně jinak hlídané.“

Na výběr z jeho díla se podívejte v naší galerii. Některé z fotek jsou doplněny o Eltermanův komentář.

Další články

Zavří­t reklamu