Mick Jagger nastupuje do letadla Starship 1 ozdobeném známým logem kapely Rolling Stones. | zdroj: internet


Rockeři v povětří: neuvěříte, co všechno prováděli na palubě letounu Starship 1

TÉMATA: rock | rockové legendy | led zeppelin | rolling stones | deep purple | boeing

user-avatar

Jan Kyzlink

8. 09. 2015 | 15:30

Když měl hudební manažer Richard Cole vybrat pro kapelu Led Zeppelin vhodné letadlo pro jejich světové turné v roce 1973, byla volba jednoduchá jak jejich fanynky. Pokud jste byl totiž v 70. letech rockovou hvězdou, tak jediným způsobem, jak se přepravovat na koncerty, bylo létat tryskovým letadlem Starship 1.

Starship 1 byl pro rockové kapely speciálně upravený letoun Boeing 720B. V letech 1973 až 1976 jím létaly takové hudební legendy jako Led Zeppelin, Deep Purple nebo Rolling Stones. „Jestliže jste se pohyboval na špici hudebního byznysu, musel jste mít Starship,“ vysvětluje legendární rockový fotograf Neal Preston, jenž Zeppeliny fotil při jejich turné. Starship byl vlajkovou lodí rocku v době, kdy tento druh hudby vzlétl do nejopojnějších výšin své slávy.

Mick Jagger nastupuje na palubu.

Díky Starshipu už kapely nemusely tak často spávat po hotelích v různých městech. Rovnou z koncertu nasedli hudebníci do limuzín, které je odvezly až na ranvej, a odtud nastoupili hned na palubu. Mělo to spoustu výhod a pro takové Stony ještě jeden bonus navíc, a sice ten, že jim odpadl problém s věčně zlitým a sjetým kytaristou Keithem Richardsem, jenž často upadal do bezvědomí. Stačilo ho nyní bezvládného sebrat z asfaltu, naložit na vozíček a hodit na palubu, kde už na něj čekala jeho přítelkyně, aby ho vzkřísila jeho oblíbenou tequilou.

Relax v letadle

Kytarista Zeppelinů Jimmy Page zas Starship využíval jako osobní úkryt, kde si prohluboval svoji závislost na heroinu a dopřával si sexu s teenagerkou Lori Maddox. Starship tak nezřídka připomínal tryskami poháněnou Sodomu a Gomoru v povětří, kde si rockeři nevázaně užívali přestávek mezi koncerty. Měli k tomu veškeré pohodlí a luxus. Hlavní kabina byla vybavena sedadly a stoly, otočnými křesly, elektrickým krbem a barem s vestavěnými elektrickými varhanami. Vedle baru byla umístěna televize s videopřehrávačem a bohatě vybavenou videotékou, v níž nemohly samozřejmě chybět inspirativní erotické a pornografické snímky.

Robert Plant se válí s manažerem kapely Richardem Colem na široké posteli s kožešinou.

V zadní části letadla se nacházely relaxační místnost s nízkým gaučem, koberečky a polštářky a hlavní ložnice s královsky velkou vodní postelí a sprchou. Rockery během letu obsluhovaly dvě mladičké, atraktivní stevardky. Tato dámská společnost však hudebníkům většinou nestačila a do letadla je tak nezřídka následovaly nejen jejich přítelkyně, ale i některé půvabné fanynky, s nimiž si dlouhovlasí pasažéři užívali divokého sexu na vínově rudých koberečcích a umělých kožešinách.

Zpěvák Robert Plant (vlevo) a bubeník John Bonham (1973)

Na palubě Starshipu se však občas děly ještě divočejší věci. Bubeník Zeppelinů John Bonham, přezdívaný Bonzo, se létání hrozně bál a alkoholem si proto neustále dodával odvahy. Vypil ho takové množství, že se pak tak rozkurážil, až vtrhl do kokpitu k pilotům a oznámil jim, že převezme řízení letu „Jednou s námi pilotoval letadlo po celou cestu z New Yorku do Los Angeles. Jedno, že neměl pilotní průkaz, “ svěřil se manažer Zeppelinů Peter Grant. Tentýž hudebník vyváděl i jiné kousky. „Nad Kansasem zkoušel otevřít dveře od letadla, aby se vyčůral,“ vzpomínala letuška Suzee Carnelová. Frontman Zeppelinů Robert Plant zas během turbulencí naléhavě trval na tom, že si musí před smrtí ještě rychle poslechnout Elvise.

Když si Elton John pronajal Starship, nechal trup letadla pomalovat hvězdami a pruhy.

Pro tehdejší rockery nebylo nic nemožné. Ian Paice z Deep Purple vzpomíná, jak se jednou jen tak z rozmaru rozhodli odletět z Miami do Bostonu, aby povečeřeli humry. „Nestyděli jsme se utrácet peníze. Ten let nás tehdy stál asi 11 tisíc dolarů,“ přiznal.

Po ropném šoku v roce 1973 a skokovém nárůstu ropy však Starshipu začalo pomalu docházet „palivo“, až v roce 1979 skončilo ve skladišti na anglickém letišti v Lutonu. V roce 1982 byl ikonický letoun rozebrán na součástky. Až tedy příště poletíte na letní dovolenou, je možné, že vaše letadlo v sobě ponese kousek divoké rockové historie.

 

user-avatar

Jan Kyzlink

8. 09. 2015 | 15:30

Zavří­t reklamu