Podlouhlý stroj podobný torpédu je robot určený k hledání vraků | zdroj: livescience. com


Robot umí sám pod vodou hledat vraky letadel

Výzkumný tým z Delawarské univerzity sestrojil robota, který zcela sám bez ovládání lidmi umí hledat na mořském dně vraky letadel. Už slaví první úspěchy.

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 03. 2015 | 06:45

Hledání vraků letadel pod mořem je finančně i časově mimořádně nákladná věc. Potápěči na konkrétním místě provádějí ponory, ale jsou omezeni časem a jsou schopni propátrat jen poměrně malou plochu dna. Proto se hledání vraků svěřuje nejrůznějším miniponorkám a sondám. Americký výzkumný tým sestrojil robota ve tvaru torpéda, který by mohl přinést revoluci v oblasti hledání vraků.

Robot už označil první místo, kde leží vrak. Potápěči ho tam skutečně našli

Zařízení je zcela autonomní, to znamená, že se samo rozhoduje a vyhodnocuje situaci. Pomocí vlastního sonaru a dalších detekčních přístrojů zaznamenává místa, kde by mohly ležet vraky. K těmto místům se pak ponoří potápěči a zjistí, co na dně leží. Je to mnohem rychlejší způsob, protože potápěči jdou na místa, kde s největší pravděpodobností něco je.

Vrak stíhacího letadla Corsair

Už se takto podařilo najít první vrak, ležící v hlubinách moře u tichomořského atolu Palau. Na místo, které označil robot, se ponořil výzkumník Eric Terrill a našel na dně vrak stíhacího letadla Corsair. Robot označil v oblasti dalších pět míst, kde by mohly ležet vraky, takže místní výzkumný tým očekává, že další nálezy budou rychle přibývat.

Potápěči díky robotovi vědí, kam se se ponořit 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 03. 2015 | 06:45

Zavří­t reklamu