válkaČeskoslovenskoobjevy

Robert Stroud strávil v Alcatrazu 54 let, stal se za tu dobu uznávaným ornitologem

Robert Stroud strávil v Alcatrazu 54 let, stal se za tu dobu uznávaným ornitologem
Zdroj: thevintagenews.com

Robert Stroud je známý jako Ptačí muž z Alcatrazu. Z 54 let, které strávil v nechvalně známé věznici, jich celých 42 prožil na samotce bez kontaktu s jinými vězni. Někdo by se zbláznil, Stroud se místo toho věnoval studiu ptáků, až to dotáhl na uznávaného ornitologa.

Tomáš Chalupa 1. dubna 2019

Stroud už ve 13 letech utekl z domova. V roce 1909 zabil barmana, který nezaplatil prostitutce, kterou Stroud pásl na Aljašce. Bylo mu 19 a skončil na dvanáct let ve federálním vězení ve Washingtonu.

Ani ve vězení to s ním nebylo lepší. Pobodal jednoho ze spoluvězňů, což mu vyneslo dalších 6 měsíců. Byl přemístěn do věznice v Kansasu, kde pro změnu před zraky vězňů zabil strážce. Za to byl trest smrti oběšením. Život Roberta Strouda se měl uzavřít, jenže jeho matka poslala žádost o milost k prezidentu Wilsonovi a ten změnil rozsudek na doživotí na samotce.

Na své cele začal Stroud pěstovat kanárky a další drobné ptactvo. Pořídil si laboratorní vybavení a zkoumal život ptáků včetně ptačích nemocí. Jeho zájem o ptáky v čase vzrůstal. Vedení věznice se rozhodlo, že mu umožní chovat ptáky ve větším množství. Stroud, v té době již přezdívaný Birdman, mohl vydělávat peníze jejich prodejem. Přečetl veškeré knihy o ptácích, které byly ve vězeňské knihovně k dostání. Brzy také začal psát odborné texty a stal se dokonce autorem dvou knih o ptačích nemocech. Dokázal najít léčebné látky na některé doposud neléčitelné ptačí nemoci. Byl v kontaktu s předními světovými ornitology.

Z nějakého důvodu se ale po čase vedení věznice přestaly jeho aktivity líbit a bylo rozhodnuto, že s nimi musí skončit. Jenže to už byl Stroud známou osobou a o jeho případu psaly noviny. Na 50 tisíc lidí podepsalo petici, aby se ve vězení mohl dál věnovat tomu, co měl nejraději – svým ptákům.

Stroud si to ale po několika letech zase zavařil, když stráže zjistili, že na svém laboratorním vybavení destiluje alkohol. Bylo rozhodnuto, že se Birdman přestěhuje zpět na Alcatraz. A zde už mu chování ptáků nebylo umožněno. Stroud se zde se stejnou vervou vrhl na studium práva a doufal, že najde způsob, jak se dostane z vězení.

To se mu nikdy nepodařilo. Byl jen přemístěn ze samotky na normální celu. Později do zdravotnického zařízení, kde ve věku 73 let zemřel.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu