Robert Redford | zdroj: YouTube


Robert Redford namluvil nový dokument a prozradil, proč miluje divočinu

TÉMATA: herci | hollywood | příroda | dokumentární film | trailer | usa

user-avatar

Blondie

12. 01. 2016 | 15:00

Slavný americký herec a režisér Robert Redford v novém dokumentu vzdává hold nádherné přírodě amerických národních parků. Lásce k ní propadl už jako teenager poté, co onemocněl.

„Všechno to začalo, když mi bylo jedenáct a vyrůstal jsem v Los Angeles,“ vzpomíná Redford. „Měl jsem mírnou formu obrny – ne tak vážnou, aby mě napojili na ventilátor, ale dostatečnou na to, abych byl upoután několik týdnů na lůžku. Když jsem se z toho dostal, máma pro mě chtěla něco udělat. Uvědomila si, že jako kluk z velkoměsta postrádám hodně přírodu. Tak mě vzala autem do Yosemitského národního parku. Za Fresnem jsme projížděli míli dlouhým tunelem, a když jsme z něj vyjeli, byl jsem naprosto uchvácen. Zastavili jsme se, abychom se rozhlédli, a když jsem přišel k okraji silnice, řekl jsem si: ´Nechci se na to jen dívat. Chci tam žít.´"

Podobný výjev se naskytl 11letému Redfordovi, když s matkou cestoval do Yosemitského národního parku.

Tehdy se psal rok 1949 a úřad National Park Service, spravující americké národní parky, fungoval již 33 let. Tento rok slaví 100. výročí svého založení. Při této příležitost Redford okomentoval dokument nazvaný National Parks Adventure, který má premiéru 12. února. „Pro svou vášeň k volné přírodě a zájem o enviromentální záležitosti je ideálním vypravěčem k našemu filmu,“ prohlásil o herci režisér dokumentu Greg MacGillivray.

Záběr z filmu National Parks Adventure

Nový snímek bere diváky na odvážnou výpravu do americké divočiny mimo turistické stezky, kterou absolvují prvotřídní horolezec Conrad Anker, adrenalinový fotograf Max Lowe a umělkyně Rachel Pohl. Putují napříč majestátními americkými přírodními parky, včetně Yellowstone, Everglades, Redwoods v Kalifornii a Arches v Utahu, a zachycují velkolepou nádheru divoké přírody, kterou se podařilo zachovat do dnešní doby.

Plakát k dokumentárnímu snímku National Parks Adventure

Do dokumentu nešlo zahrnout všech 409 národních parků, ale jak Robert Redford poukazuje, i jeden stačí na to, aby otevřel bránu a dal nahlédnout do života v divočině. „Několik let po své první návštěvě jsem si v Yosemitském národním parku začal hledat práci. Dvě léta jsem pracoval jako číšník v Camp Curry a Yosemite Lodge. To mi umožnilo tam být opravdu každý den – túrovat k vodopádům Vernal a Nevada. Pronikl jsem opravdu hluboko. Yosemitský národní park mě dostal,“ přiblížil herec své zkušenosti.

Záběr z filmu s Rachel Pohl

Jako známý zastánce životního prostředí stále sleduje stav amerických národních parků. „Dokonce už ve čtyřicátých a padesátých letech jste mohli vytušit, že se věci mění. Rostla zástavba, turismus. A nikdo z kongresu proti tomu nic neudělal, všechno to byl partyzánský boj,“ připomíná Redford. „Je to neustálá bitva, jak tyto parky uchránit,“ podotýká. Jak ale zdůrazňuje, stojí za to ji vést. „Možná jsou to jediná místa, kde nové generace budou moci spatřit přírodu takovou, jakou dřív byla.“ Doufá, že nový dokument bude pro mnoho diváků podobným zážitkem, jaký měl on sám tehdy na vyhlídce u dálnice. A že si po jeho zhlédnutí stejně jako on řeknou: „V tak krásné krajině bych chtěl být.“

 

user-avatar

Blondie

12. 01. 2016 | 15:00

Zavří­t reklamu