válkaČeskoslovenskoobjevy

Robert Odlum skočil z Brooklinského mostu, aby ukázal, že takový skok nikoho nezabije

Robert Odlum skočil z Brooklinského mostu, aby ukázal, že takový skok nikoho nezabije
Zdroj: thevintagenews.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Brooklynský most je jednou z nejslavnějších staveb světa. Se svou délkou 1825 metrů a výškou 84 metrů je právem považován za technologický zázrak. Plavecký instruktor Robert Odlum se rozhodl z tohoto mostu skočit. Chtěl tak demonstrovat, že ani skok z takovéto výšky do vody není nebezpečný.

Tomáš Chalupa 23. listopadu 2018

Nebezpečné to bezpochyby bylo. Jen při stavbě mostu zahynulo 20 dělníků. Dalších 12 lidí zahynulo přímo v den otevření, kdy se na mostě sešlo 20 tisíc lidí, a začala se šířit poplašná zpráva, že most by se pod vahou těl mohl zřítit. Vypukla panika a tucet lidí bylo ušlapáno. Rozhodně to nebyl vydařený start této jinak fascinující stavby. Do roku 2003 bylo evidováno 1200 sebevražd, které lidé spáchali skokem z mostu.

Je otázka, jestli mezi ně počítat Roberta Odluma. Rozhodně nechtěl spáchat sebevraždu, nicméně jeho záměr byl opravdu nebezpečný. Chtěl ukázat, že takový pád člověka nezabije. Měl bohulibý záměr, protože chtěl lidi povzbudit, aby se nebáli skákat například do hasičských sítí z hořících domů.

Poprvé se o to tento instruktor plavání pokusil ještě před dokončením mostu v roce 1882. Prosmýkl se kolem bezpečnostních bariér, ale policisté ho chytili dříve, než stihl skočit. 19. května 1885 ale už svůj plán dotáhl do konce.

Policie o jeho záměru věděla, ale Odlum je přechytračil. Poslal před sebou v taxíku jako návnadu svého kamaráda Jamese Haggarta, který měl předstírat, že se pokouší skočit z mostu. Zatímco se policisté věnovali Haggartovi, Odlum vystoupil z jiného taxíku a jen v plavkách skočil z mostu.

Dopadl do ledové vody a ztratil vědomí. Vanul silný vítr, takže jeho tělo nedopadlo nohama napřed, ale lehce z boku. Do vody pro něj skočil Paul Boyton a vytáhl ho na břeh. Tam Odlum nakrátko nabyl vědomí a ptal se, jaký byl skok. Pak zase upadl do bezvědomí. Zemřel o několik minut později na vnitřní krvácení.

Boyton si vyslechl místo poděkovaní velmi zlá slova od Odlumovy matky, která jej zcela nepochopitelně obvinila, že to on přesvědčil Odluma, aby skočil. O rok později se jako první úspěšný skokan z mostu přihlásil Steve Brodie. Nikdo jeho skok neviděl a byl obviňován, že místo sebe shodil z mostu jen plastovou figurínu. O měsíc později skočil před svědky z mostu Larry Donovan a teprve jeho skok je oficiálně považován za úspěšný.

Další články

Zavří­t reklamu