Herec Robert de Niro je spojován s tažením proti očkování | zdroj: fortune.com


Robert De Niro si z kritiky nic nedělá. Na svém festivalu uvede kontroverzní dokument proti očkování

TÉMATA: očkování | autismus | herci | robert de niro

user-avatar

Simona Knotková

11. 04. 2016 | 17:00

13. dubna bude v New Yorku zahájen filmový festival Tribeca Film Festival. Ještě před svým startem ale stačil spustit pořádnou vlnu kontroverze. Jeden z jeho zakladatelů, herec Robert De Niro, se totiž postavil za dokument, který brojí proti očkování.

Prvním šokem pro veřejnost už bylo, když vyšlo najevo, že dokument  Vaxxed: From Cover-Up To Catastrophe z dílny vědce Andrew Wakefielda má být během přehlídky promítán. Wakefield je autorem teorie z roku 1998, podle níž očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám může u dětí rozvinout autismus. Spustil tak velké protiočkovací tažení, které v podstatě trvá dodnes. Data, ze kterých měl vycházet, byla ale později označena za zfalšovaná. V dokumentu se však zase mluví o opaku a lidé zevnitř Ústavu pro kontrolu nemocí a prevence v něm tvrdí, že značná část údajů o vlivu vakcín na rozvoj autismu měla být zamlčena.

Festival to za zařazení snímku do svého programu pořádně schytal. Robert De Niro však nedbá kritiky a prostřednictvím Facebooku dokument dál hájí. "S Grace máme dítě postižené autismem a jsme názoru, že je opravdu třeba, aby byly všechny možné příčiny nemoci otevřeně probírány a přezkoumávány. Za patnáct let, co byl Tribeca Film Festival založen, jsem nikdy přímo nežádal o projekci určitého filmu, ani jsem se nepodílel na dramaturgii. Toto téma je pro mě každopádně velmi osobní, chci, aby se o něm diskutovalo, a proto budeme i promítat Vaxxed. Nejsem osobně podporovatelem filmu, ani nejsem proti vakcinaci. Chci jenom zajistit příležitost o tomto problému mluvit," píše ve svém prohlášení.

Jiný názor na to ovšem mají odborníci. "Je vědecky potvrzené, že vakcíny nezpůsobují autismus. Není žádný důvod o tom znovu křísit debatu," namítá kupříkladu Alycia Halladay z autistické nadace.

Co si o hercově rozhodnutí myslíte vy?

user-avatar

Simona Knotková

11. 04. 2016 | 17:00

Zavří­t reklamu