válkaČeskoslovenskoobjevy

Robert De Niro si z kritiky nic nedělá. Na svém festivalu uvede kontroverzní dokument proti očkování

13. dubna bude v New Yorku zahájen filmový festival Tribeca Film Festival. Ještě před svým startem ale stačil spustit pořádnou vlnu kontroverze. Jeden z jeho zakladatelů, herec Robert De Niro, se totiž postavil za dokument, který brojí proti očkování.

Simona Knotkova 11. dubna 2016

Prvním šokem pro veřejnost už bylo, když vyšlo najevo, že dokument Vaxxed: From Cover-Up To Catastrophe z dílny vědce Andrew Wakefielda má být během přehlídky promítán. Wakefield je autorem teorie z roku 1998, podle níž očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám může u dětí rozvinout autismus. Spustil tak velké protiočkovací tažení, které v podstatě trvá dodnes. Data, ze kterých měl vycházet, byla ale později označena za zfalšovaná. V dokumentu se však zase mluví o opaku a lidé zevnitř Ústavu pro kontrolu nemocí a prevence v něm tvrdí, že značná část údajů o vlivu vakcín na rozvoj autismu měla být zamlčena.

Festival to za zařazení snímku do svého programu pořádně schytal. Robert De Niro však nedbá kritiky a prostřednictvím Facebooku dokument dál hájí. S Grace máme dítě postižené autismem a jsme názoru, že je opravdu třeba, aby byly všechny možné příčiny nemoci otevřeně probírány a přezkoumávány. Za patnáct let, co byl Tribeca Film Festival založen, jsem nikdy přímo nežádal o projekci určitého filmu, ani jsem se nepodílel na dramaturgii. Toto téma je pro mě každopádně velmi osobní, chci, aby se o něm diskutovalo, a proto budeme i promítat Vaxxed. Nejsem osobně podporovatelem filmu, ani nejsem proti vakcinaci. Chci jenom zajistit příležitost o tomto problému mluvit,“ píše ve svém prohlášení.

Jiný názor na to ovšem mají odborníci. „Je vědecky potvrzené, že vakcíny nezpůsobují autismus. Není žádný důvod o tom znovu křísit debatu,“ namítá kupříkladu Alycia Halladay z autistické nadace.

Co si o hercově rozhodnutí myslíte vy?

Související články

Další články

Zavří­t reklamu