Chlapci byli v rámci experimentu rozděleni do dvou týmů, které pak byly stavěny proti sobě.

Chlapci byli v rámci experimentu rozděleni do dvou týmů, které pak byly stavěny proti sobě. | zdroj: allthatisinteresting.com


Experiment Loupežnická jeskyně postavil děti do role agresorů

TÉMATA: psychologie | děti | experimenty | násilí | vztahy | zlo

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 08. 2019 | 12:00

Americko-turecký psycholog Muzaref Sherif shromáždil 22 dvanáctiletých chlapců a nechal je žít v táboře uprostřed divočiny. Povzbuzoval je, aby spolu bojovali a chovali se k sobě násilně. Jeho kontroverzní projekt se jmenoval Experiment Robbers Cave (Experiment Loupežnická jeskyně).

Sherif v roce 1954 poslal děti do letního tábora v horách v Oklahomě v národním parku Robbers Cave. O rok později na základě tohoto skandálního experimentu vyšel známý román Pán much.

Muzaref Sherif se narodil v Osmanské říši, ale psychologii vystudoval na Harvardu. Podařilo se mu jako nadějnému mladému psychologovi získat grant od Rockefellerovy nadace. A hned se pustil do projektů. Jeho první experiment se konal v Middle Grove ve státě New York. Tam si doslova pohrával se životy jedenáctiletých chlapců. Nejprve je rozdělil do dvou skupin a pak je neustále povzbuzoval formou soutěží, aby proti sobě bojovali a získávali k sobě negativní vztah. Ten pak následně odbourával sérií inscenovaných nehod, jako byl lesní požár, který měl chlapce zase svést zpět dohromady.

Sherif byl posedlý teorií realistického konfliktu. Domníval se, že lidé jsou ochotní spolu bojovat o omezené zdroje a ubližovat při tom i vlastním přátelům. Současně se ale dokáží znepřátelené skupiny sjednotit, pokud čelí společnému nebezpečí. Jenže už experiment z Middle Grove nevyšel podle Shefirových představ. Mladíci zůstali přáteli, i když byli ve znepřátelených týmech. Pouta byla silnější než snaha zvítězit nebo získat odměnu. Nepomohlo, ani když Sherifovi asistenti zapalovali chlapcům stany, ničili jejich hračky nebo jim kradli oblečení. Všeobecnou nenávist jednoho k druhému se jim nepodařilo vyvolat. Nakonec vše skončilo opileckou rvačkou mezi Sherifem a jeho asistenty, kteří už se nadále na experimentu nechtěli podílet.

Sherif se ale nevzdal a pustil se do organizování nového experimentu, tentokrát v Robbers Cave. Jeho reputace byla sice po skandálu ohrožena, ale měl ještě nějaké peníze z grantu. Opět vytvořil dvě skupiny chlapců, ale tentokrát po první dva dny experimentu nevěděla jedna skupina o druhé. Chlapci si tak nemohli k sobě vytvořit přátelská pouta. Věnovali se plavání a túrám a vše se zdálo jako normální dětský tábor.

Sherif představil jednu skupinu druhé a současně stanovil nová pravidla a aktivity. Následovala celá řada soutěží, kdy vítězný tým bral odměnu a poražení nedostali nic. Jednou z takových aktivit byl baseball. Jedna skupina si ve snaze připravit se na zápas celé hřiště obsadila a trénovala na něm. Druhou skupinu varovali, že na hřiště nesmí chodit. To byl vzorec chování, který se psychologovi pochopitelně zamlouval. Konflikty ale aranžovali i sami asistenti. Záměrně obě skupiny stavěli proti sobě. Jedné skupině nařídili sníst všechno jídlo na oběd a na druhou nezbylo nic. Odůvodnění bylo, že přišli pozdě, což nebyla pravda. Cílem bylo zvyšovat nenávist a napětí.

Pochopitelně brzy došlo k násilí a obě skupiny se několikrát popraly, což nakonec vedlo k nutnosti je od sebe na čas oddělit. Sherif se domníval, že nenávist už je dostatečná a nyní přešel ke druhé fázi, kdy chtěl obě skupiny stmelit zpět dohromady. Proto oběma skupinám zastavil vodu.

Obě skupiny pak poslal do hor hledat nádrž s vodou. Tu se jim podařilo najít a společnými silami dokázali otočit zrezivělý a zasypaný kohout, kterým se pouštěla voda. Sherif byl přesvědčen, že se tím podařilo potvrdit jeho teorie. Jenže na Sherifa pršela kritika ze všech stran. Jeho závěry sice byly hojně citovány, ale současně zpochybňovány vědeckou komunitou. Hlavní problém byl, že Sherif se nesnažil svou teorii vyvrátit nebo potvrdit, ale pouze dělal vše pro to, aby ji potvrdil. Tento přístup je obecně ve vědě nepřípustný, akceptovány musí být jakékoliv výsledky, i ty, které se zrovna nehodí do krámu. Sherif ale situací a chlapci manipuloval, aby dosáhl svého. Samostatnou kapitolou pak bylo etické hledisko. Ani chlapci ani jejich rodiče nevěděli, že se účastní psychologického experimentu, domnívali se, že jde o normální dětský tábor.

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 08. 2019 | 12:00

Zavří­t reklamu