válkaČeskoslovenskoobjevy

Rituální maska představuje nejtajemnějšího mayského krále

Rituální maska představuje nejtajemnějšího mayského krále
Zdroj: express.co.uk
+ 3 fotky+ 4 fotky

V ruinách starověkého mayského města Palenque našli archeologové štukovou masku zobrazující tvář starého muže. Zřejmě představuje Pakala Velikého, nejvýznamnějšího mayského krále.

Yvonne Pokorná 9. ledna 2019

Dvaceticentimetrovou masku našel tým výzkumníků z Národního institutu antropologie a historie při zkoumání drenážního systému palácového komplexu v Palenque. “Není to zobrazení nějakého boha. Potom, co jsme si prohlédli několik obrázků, je možné říci, že to je Pakal Veliký. Jsme si tím v tuto chvíli poměrně jistí,” uvedli archeologové. Podle nich byli Mayové známí tím, že poměrně přesně zobrazovali rysy svých vládců. Tvář na nalezené masce se vyznačuje vráskami a zánětem v ústní dutině. Jednalo by se tak o vůbec první portrét Pakala Velikého ve starším věku.

Masky hrály důležitou roli v mayských rituálech a ceremoniích. Vedle masky archeologové nalezli i další rituální předměty. S největší pravděpodobností se jednalo o posmrtné dary, mezi kterými byly keramické figurky, vyřezávané kosti, perly, úlomky nefritu, pazourku a obsidiánu, leštěné zrcadlo z pyritu (ten je známý také jako kočičí zlato) či množství želvích, ještěřích a ptačích kostí, krabích klepet a šnečích ulit. Archeologové objevili i sošku připomínající říční krevetu a objekty zobrazující ryby či lilie. Podle výzkumníků ilustrují silnou vazbu obyvatel z oblasti Palenque k vodní říši a blízké řece Usumacinta.

Sluneční vládce

K’inich Janaab‘ Pakal, známý jako král Pakal Veliký, usedl na trůn roku 615 ve věku pouhých dvanácti let a městskému státu Palenque vládl až do své smrti o 68 let později. Byl tedy nejdéle vládnoucím člověkem ve známých dějinách Ameriky a třicátým nejdéle vládnoucím panovníkem na světě.

Jméno Pakal se překládá ve významu „velký sluneční štít“ a již samo o sobě nastiňuje funkci mayského panovníka. Období Pakalovy vlády bývá označováno jako „zlatý věk“. Stát Palenque pod jeho vedením prosperoval a podle historiků to byl právě on, kdo nechal zbudovat velké množství staveb, z nichž bezesporu tou nejznámější je Templo de las Inscripciones (Chrám nápisů), kde byl Pakal po smrti pochován.

Náhrobní deska jitřící fantazii milovníků záhad

Náhrobní deska jitřící fantazii milovníků záhad

Tohoto mayského panovníka obklopuje aura tajemství. Nikdy nebyly veřejně publikovány jeho tělesné ostatky. Americký archeolog Kevin Smith však prozradil, že „z archeologického týmu unikly informace o tom, že Pakal byl obr, měl na každé ruce i noze šest prstů, silnou pokožku a kónický tvar lebky“.

Podle záhadologa Ericha von Dänikena byl Pakal starověkým astronautem a zástupcem mimozemšťanů, kteří ovlivnili mayskou civilizace. Své tvrzení slavný badatel opírá o víko sarkofágu s rytinou, kde „vidíme muže, který sedí v nějaké kabině, na nose má vzduchovou masku a jeho ruce manipulují s ovládacími prvky lodi, nohy jsou pevně opřeny do pedálů a za zády má technickou část plavidla, aby vše bylo naprosto jasné, ze zadní části rakety vychází dým a plameny.“

Palenque – pyramidy obklopené pralesem

Impozantní tajemné město uprostřed mohutného pralesa založili Mayové kolem roku 100 př. n. l. Palácový komplex s pyramidami je jedním z nejzachovalejších a nejpůsobivějších památek v Mexiku. Ve městě bylo nalezena i neporušená hrobka krále Pakala. Tento nález je srovnatelný s objevením Tutanchamonovy hrobky v Egyptě.

Král Pakal byl nejslavnější mayský panovník. Nechal postavit Královský palác, a když jeho život spěl ke konci, začal budovat nejslavnější mayský pohřební monument – Chrám nápisů. Po smrti Pakala nastoupil na trůn jeho syn K´an Balam, jenž ve stavební činnosti dál pokračoval, a jeho zásluhou tak vyrostly další stavby jako Chrám kříže, Chrám listového kříže či Chrám slunce.

Po roce 900 bylo město záhadně opuštěno a vládu nad ním postupně získala nepropustná divoká džungle. Až koncem 18. století se o toto místo začali zajímat odborníci a provedli zde pár prvních výzkumů. Do dnešní doby se podařilo odkrýt jen necelých 10 procent z odhadovaných původních 8 kilometrů čtverečních plochy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu