válkaČeskoslovenskoobjevy

Riskantní sport: skoky koní do vody z můstku

+ 6 fotek+ 7 fotek

Dvacet metrů vysoký skokanský můstek, kůň, jezdec a dole bazén. Takové bylo aranžmá pro jeden z nejbizarnějších a také nejriskantnějších sportů, který již patří do minulosti.

Tomáš Chalupa 4. srpna 2017

S nápadem na skoky koní z můstku do vody přišel William „Doc“ Carver. Muž, který byl do té doby znám z westernových vystoupení, kde hrál pistolníka Buffala Billa. Když přejížděl most přes řeku Platte v Nebrasce, napadlo ho, že by mohl se svým koněm skočit dolů. Koně napadlo nejspíš to samé, a tak skočil s Carverem v sedle do vody. Carverovi se to zalíbilo, a tak přišel s nápadem na tento vpravdě originální sport.

V osmdesátých letech 19. století byl tento sport, respektive show, populární zejména v Atlantic City v New Jersey. Sám Carver se už těchto klání neúčastnil, ale jeho dcera pokračovala v jeho šlépějích. Stejně tak byla známou „skokankou“ i jeho snacha Sonora Carverová. Ta byla největší hvězdou show. Ovšem kvůli nehodě při skoku přišla později o zrak. Byli to právě jezdci, kterým hrozilo mnohem větší nebezpečí a zranění než koním. Kůň mohl skočit, až byl sám připraven. Musel být v klidu, nebylo dobré ho k čemukoliv nutit. Jezdec mu byl doslova vydán na milost, protože kdyby kůň udělal cokoliv jinak, než jak byl naučen, mohlo to pro jezdce špatně dopadnout.

Soutěže a show v tomto sportu se konaly v Atlantic City až do 30. let 20. století. S menší četností se organizovaly až do 70. let, kdy se do věci vložili ochránci práv zvířat, a sport definitivně zanikl. S jedinou výjimkou, kterou jsou občasné show v Lake George v New Yorku.

Další články

Zavří­t reklamu