válkaČeskoslovenskoobjevy

Římští gladiátoři měli svůj energy drink, asi by vám nechutnal

Římští gladiátoři měli svůj energy drink, asi by vám nechutnal

Ocet a popel, to byly hlavní ingredience nápoje, který s oblibou pili starověcí gladiátoři. Přišli na to vědci z Vídně a Bernu, kteří zkoumali ostatky gladiátorů ve starém městě Efezu v Turecku.

Tomáš Chalupa 2. prosince 2014

Zjistili také, že dieta gladiátorů rozhodně neodpovídala dnešním představám o proteinových bombách. Fazole, ječmen, pšenice, to byly hlavní složky jejich potravy. „Kvůli této dietě, které se říkalo gladiatoriam saginam, se gladiátorům říkalo trochu posměšně hordearii, což je něco jako pojídači fazolí,“ vysvětluje Fabian Kanz z Vídeňské univerzity. Ten se zabýval rozborem ostatků 22 gladiátorů a dalších 23 lidí z období kolem 2. století našeho letopočtu.

Gladiátoři se stali po dvou tisících letech předmětem výzkumu

Gladiátoři se stali po dvou tisících letech předmětem výzkumu

Podle výsledků výzkumu byla strava všech tehdejších lidí velmi podobná vegetariánské. Masové hody tehdy rozhodně nepatřily k běžnému životu lidí, gladiátory nevyjímaje. Přesto vědci našli jeden rozdíl v menu pro tehdejší profesionální bojovníky.

Boje byly tvrdé, ale zadaleka ne vždy končily smrtí

Boje byly tvrdé, ale zadaleka ne vždy končily smrtí

V jejich kostech bylo nalezeno vysoké množství stroncia a dalších minerálů. Nápoj z octa a popela zmiňovaly v souvislosti s gladiátory některé starověké texty a vědci nyní našli potvrzení toho, že tento nápoj se tehdy skutečně užíval. Nešlo ovšem o pravý enegy drink, který by vypili bojovníci před vstupem do arény. Naopak ho pili po návratu ze zápasů, aby jim pomohl lépe snášet bolest z ran, které utržili. „Je to stejné, jako když si dnešní sportovci po namáhavém výkonu dají kalciový nebo magnéziový nápoj nebo tabletku,“ doplnil Kanz. Jak nápoj chutnal, si netroufá komentovat, nicméně vzhledem k použitým ingrediencím zřejmě nešlo o žádnou laskominu.

Důležitá byla dobrá show

Důležitá byla dobrá show

O gladiátorech panuje mnoho mýtů a pověstí. Například není pravda, že šlo vždy o otroky, gladiátorem se mohli, a také často stávali, i svobodní lidé. Často to byli bývalí vojáci, nebo uprchlí bandité, někdy se k cechu gladiátorů přihlašovali i urození lidé. Dobrý gladiátor byl totiž celebrita, sex symbol, dobře placený profesionál. Čekala ho slýva, peníze a ženy. Málokdy také, oproti dnešním představám, docházelo mezi gladiátory k boji na život a na smrt. Podstatné nebylo někoho zabít, ale předvést dobrou show. Dav se nesměl nikdy nudit. A dav také rozhodoval, kdo bude žít a kdo zemře. Gladiátor soupeře usmrtil pouze na žádost davu nebo samotného císaře. Pokud poražený soupeř bojoval statečně, smrti se většinou vyhnul.

Dnes gladiátoři předvádí show leda na filmovém plátně

Dnes gladiátoři předvádí show leda na filmovém plátně

Související články

Další články

Zavří­t reklamu