válkaČeskoslovenskoobjevy

Římské legie v Brně: Archeologové našli první skutečný důkaz o jejich přítomnosti

Římské legie v Brně: Archeologové našli první skutečný důkaz o jejich přítomnosti
Zdroj: keltoi.cz
+ 8 fotek+ 9 fotek

První důkaz, že se v minulosti na území města Brna pohybovali římští vojáci, našli archeologové ve Vojtově ulici. Při archeologickém výzkumu zde odkryli pozůstatek krátkodobého vojenského tábora. Římané jej postavili v období markomanských válek ve druhém století, kdy bojovali s místními Germány.

Václav Pokorný 12. února 2018

V místech dnešní brněnské Vojtovy ulice byly při nedávném archeologickém výzkumu odhaleny pozůstatky římského vojenského tábora. Vědci na místě odkryli sedmdesát metrů dlouhý hrotovitý příkop se zbytky palisádového opevnění. Uvnitř příkopů téměř dva tisíce let ležel rozbitý jídelní hrnec i s podpisem římského vojáka a část výstroje.

„Armáda nejspíš bránila strategicky důležitý nedaleký brod,” uvedl archeolog Václav Kolařík ze společnosti Archaia. Tento vojenský tábor měl čtvercový půdorys a jedna jeho strana měřila několik stovek metrů. „Mohla se do něj vměstnat i legie, tedy pět tisíc mužů,” poznamenal Kolařík.

Pohled na naleziště z výšky.

Pohled na naleziště z výšky.

Objevením pozůstatků valu doložili odborníci poprvé přítomnost Římanů na území města. Nálezy pravděpodobně skončí v depozitáři Muzea města Brna. Tam dosud převažovaly artefakty po Germánech. Mezi nimi jsou i prokazatelně římské předměty, třeba část opasku vojáka. Archeologové však nedokázali s jistotou říct, jak se na naše území dostaly. Nedávný nález ale vše vysvětluje. „Teď poprvé máme opravdu důkaz, že noha římského vojáka šlápla na území Brna a vykopali ten příkop,“ říká vedoucí Oddělení archeologie Muzea města Brna Petr Vachůt s tím, že u ostatních předmětů mohlo jít jen o kořist, kterou sem Germáni možná přinesli.

Tábor vznikl v období markomanských válek v letech 172 až 180 našeho letopočtu, kdy Římané bojovali proti germánským kmenům na území dnešní České republiky. V místě nálezu mají být v brzké době postaveny dva bytové domy s více než stovkou městských bytů. Pro připomenutí tohoto archeologického naleziště zastupitelé města Brna uvažují, že do přilehlého parku instalují informační panely a fotografie o pobytu římských legií v Brně.

Další články

Zavří­t reklamu