válkaČeskoslovenskoobjevy

Římané používali jako ochranu proti nemocem amulety ve tvaru penisu

Římané používali jako ochranu proti nemocem amulety ve tvaru penisu
Zdroj: atlasobscura.com

V antickém Římě měli obyvatelé pochopitelný strach z nemocí a ne vždy se mohli spolehnout na kvalitní medicínskou péči. Proto dávali přednost prevenci v podobě amuletů, které měly chránit před nemocemi. Populární byly zejména amulety znázorňující mužský penis.

Tomáš Chalupa 4. ledna 2017

Falus měl zvyšovat reprodukční schopnosti jedince, který ho nosil, chránit ho od nemocí a obecně od zlých pohrom v jeho životě. Římané těmto amuletům přikládali velký význam a dávali je i dětem. Úmrtnost mezi dětmi v antice totiž byla poměrně vysoká, takže rodiče považovali za nutné je chránit od útlého věku. Amulety nosili i dospělí, věšeli si je také na své válečné vozy při triumfálních jízdách městem. Amulety sice měly tvar penisu, ale i tak byly velmi rozmanitých tvarů a velikostí. Jeden byl dokonce dvouhlavý, kdy jeden konec měl tvar penisu a druhý zaťaté pěsti. Jiný měl tvar okřídleného penisu. Zkrátka tehdejší umělci se v tvorbě amuletů doslova vyřádili.

Není úplně jasné, zda penisy nosily také ženy, ale je dochováno, že je měly u sebe například vestálky, kněžky bohyně Vesty. Ta byla symbolem plodnosti. Zajímavé je, že amulet se nazýval latinsky fascinus. Slovo se dochovalo až do dnešních dnů. Jestliže se řekne, že je někdo něčím fascinován, znamená to, že je tím zaujat. V tehdejším významu to znamenalo, že daná věc vypadá jako penis. No řekněte, není to fascinující?

Další články

Zavří­t reklamu