Kuklinského zpovídala ve vězení také stanice HBO, která o něm natočila dokument | zdroj: youtube.com


Sám ďábel: Richard Kuklinsky přezdívaný Ledař byl legendární nájemný vrah. Kolik lidí zabil, se ale neví

TÉMATA: zločinci | vrazi | mafie | krimi | usa

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 03. 2018 | 07:00

Richard Kuklinsky se narodil v Jersey City v roce 1935. Za svůj život stihl sprovodit ze světa na dvě stovky lidí. Díky tomu, že mrtvá těla ukládal do mrazáků, si vysloužil přezdívku Iceman – Ledař.

Dětství malého Richarda rozhodně nebylo žádnou idylkou. Jeho otec Stanley Kuklinski byl polským imigrantem a matka Anna byla zase dcerou imigrantů z Irska. Hádky a bití byly doma na denním pořádku. Richard se svými sourozenci byl často bit dokonce i násadou od koštěte, běžné byly i rány pěstí od otce.  Matka sice všechny své děti vedla v přísné katolické výchově a musely pravidelně navštěvovat kostel, i ona se však na dětech dopouštěla fyzického násilí. Vše vyvrcholilo smrtí Richardova bratra Floriana, kterého otec de facto zabil. Pětiletý hoch zemřel na následky „výprasku“, rodiče vše ututlali jako pád ze schodů.

Není divu, že Richard své rodiče nenáviděl, ale také se v něm hromadila zlost a vykvétala vlastní brutalita. Zabíjel kočky ze sousedství, často se rval, ve třinácti letech se dopustil první vraždy. Byla to sice sebeobrana, ale hodně nepřiměřená. Richarda šikanovala jedna místní parta zvaná Project Boys a Richard ubil dřevěnou násadou od koštěte vůdce bandy, jistého Charlieho. Mrtvole vyrazil zuby a odřezal konečky prstů. Už tehdy si počínal systematicky a cílevědomě. Ostatně v tomto případě se to vyplatilo. Tělo Charlieho hodil do vody, a nikdy se tak nenašlo. První vražda mu tedy prošla velmi lehce.

Lidi zabíjel i dál, při náhodných setkáních, hospodských bitkách, nebo když mu podle jeho slov „dělali neslušné návrhy“. Podsvětí se o tomto zběsilém rváči brzy doslechlo a začalo se o něj zajímat.

Netrvalo dlouho a Kuklinsky začal sloužit mafii, zejména byl spojen s nechvalně slavnou rodinou DeCavalcante v Newarku, ale sloužil také mocnému syndikátu, tzv. Pěti rodinám z New York City. Jeho řekněme nadřízeným byl mafián Roy DeMeyo, pro kterého vykonával vraždy.

Arzenál zbraní, kterými zabíjel, byl téměř nekonečný. Kromě pistolí, nožů a seker používal také motorové pily, granáty, nebo dokonce kuše. Jak sám říkal, víc než samotné vraždění ho bavila příprava a pozorování oběti.

S mrtvolami zacházel různě. Dával je do sudů, zahrabával pod zem, strkal do kufrů aut na vrakovištích a prý měl dokonce jeskyni, kde se o mrtvá těla postaraly krysy. Své oběti také mrazil, aby se nezjistilo, kdy přesně zemřely, čímž policii ztížil pátrání. Právě to mu vyneslo přezdívku Ledař, přestože tuto metodu nevymyslel, ale „okopíroval“ od sériového vraha Roberta Pronge, působícího pod přezdívkou Mr. Softee. Kuklinskému se nepřezdívalo jen Iceman, ale také Armáda jednoho muže nebo Sám Ďábel.

I jeho fyzický vzhled byl impozantní. Měřil 198 cm a vážil 122 kilogramů. Navenek to byl spořádaný občan, který žil s manželkou a dětmi na předměstí Jersey City, zvaném Dumont. Rodina údajně nikdy nevěděla, že Kuklinsky je nájemný vrah. Měl sice navenek pověst tatíka od rodiny živícího se blíže nespecifikovaným obchodem, ale doma se často podobal svému vlastnímu otci. Bil své děti i manželku, kterou dokonce pořezal nožem.

Kuklinsky toho měl na svědomí ale daleko více než jen vraždy. V polovině osmdesátých let se angažoval také v drogách, pornografii, praní špinavých peněz a obchodu se zbraněmi. Jenže právě jeho široké portfolio činností se mu časem vymstilo. Kuklinsky totiž začal dělat chyby. Do jeho blízkosti se infiltroval tajný agent Dominick Poilifrone. Ten se prezentoval jako zkušený nájemný zabiják, čímž si získal Kuklinského důvěru. Pak mu prodal kyanid, který měl Kuklinský použít pro svou další vraždu. Chvíli po převzetí ho zatkla policie a stejně tak i jeho ženu.

Kuklinsky byl uvězněn a v roce 1988 odsouzen na doživotí. Z vězení pak dával vesele rozhovory, v nichž se chlubil počtem zabitých lidí, někdy udával stovku obětí, jindy 250. Sama policie si nikdy nebyla přesným počtem jistá, potvrzených vražd byly rozhodně desítky. Některé zabil na příkaz svých mafiánských šéfů, jiné takříkajíc z vlastní iniciativy.

S Kuklinskym strávil celkem 240 hodin autor Philip Carlo, který detailně popsal jeho příběh. V roce 2005, po sedmnácti letech ve vězení, mu diagnostikovali neléčitelnou Kawasakiho chorobu. Po několika měsících zemřel ve věku 70 let.

Kuklinsky je dodnes považován za nájemného vraha s největším počtem vražd na kontě, kterého se kdy podařilo dopadnout. A to i přes to, že počet mrtvol, které za sebou zanechal, se nikdy nepodařilo přesně zjistit. 

Svých činů nikdy nelitoval, hájil se tím, že nezabíjel děti, ale pouze gangstery, dealery drog a další kriminální živly.

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 03. 2018 | 07:00

Zavří­t reklamu