válkaČeskoslovenskoobjevy

Revoluční tříkolku pohání lidská síla. Jezdí stejně rychle jako auta!

Další vozítko, které se vymyká běžným standardům, se jmenuje Raht Racer a je revoluční v tom, že ho pohání elektromotor, který je dobíjen šlapáním řidiče na pedály. Výsledkem je, že vozidlo je úsporné a přitom rychlé. Jen řidič si trochu mákne.

Tomáš Chalupa 13. dubna 2015

Model Raht Racer vymyslel a postavil designér Rich Kronfield z Minneapolis. Peníze na tento projekt získal přes startupový server Kickstarter, kde lidé z celého světa přispívali na vývoj stroje. Kronfield ho vybavil vším potřebným pro bezpečnou jízdu, takže v něm nechybí airbagy ani bezpečnostní pásy. Podstatný je ale pohon. Ten obstarává elektromotr napájený Li-ion baterií. Ta se dobíjí energií získanou ze šlapání. Spotřeba je benzínu nulová, zplodiny nulové, takže vozidlo je maximálně ekologické. Maximální rychlost je kolem 150 km/h, ovšem tady společnost uvádí, že je potřeba ještě další vývoj. Motor je inteligentní, tudíž po rovině nebo z kopce, kde je šlapání méně náročné, poskytuje jen malou podporu, naopak do kopce umí předvídat, jaké otáčky je potřeba dodat, a podle toho zvýší svůj výkon.

Cena vozítka má být 35 000 dolarů, takže milovníci šlapání si nejspíš koupí raději kolo, ovšem podle mnoha odborníků přesně tímto směrem se může ubírat budoucnost dopravy, především ve městech zahlcených smogem a dopravními zácpami. Mnoho měst už dnes uzavírá svá centra před vozidly a naopak je otevírá cyklistům, takže vozidla jako Raht Racer by mohla být odpovědí na tento trend. Problémy jsou zatím s tím, jak umožnit, aby vozítko mohlo legálně na cesty a splňovalo všechna potřebná kritéria. Podle Kronfielda bude Raht Racer oficiálně označen jako motocykl. Hlavní otázka však je, kdy vůbec půjde stroj do výroby a potažmo do prodeje. Konkrétní termín zatím není stanoven, Kronfield tvrdí, že to bude brzy. Na druhou stanu na Kickstarteru stále shání peníze, což dává tušit, že další pokrok bude záležet především na štědrosti dárců.

Další články

Zavří­t reklamu