válkaČeskoslovenskoobjevy

Revoluce ve vzdělání: Ve Finsku chtějí zrušit školní předměty

Revoluce ve vzdělání: Ve Finsku chtějí zrušit školní předměty
Zdroj: theearthchild.co.za

Finské školství patří k nejšpičkovějším na světě. Status ojedinělého zřízení má být ještě posílen reformou, jež by definitivně zrušila jednotlivé učební předměty.

Simona Knotkova 21. listopadu 2016

V prvních ročnících je jistě důležité, aby se děti v rámci osamocených hodin učily číst, psát a počítat. Není ale dělení předmětů i v pozdějším školním věku už zastaralé? Podle finského ministerstva školství ano. Tamní poslanci navrhli reformu, která by definitivně zrušila školní předměty.

„Máme tu školy, které učí staromódním systémem, jenž měl svůj užitek na začátku 20. století. Požadavky se už ale dávno změnily a my potřebujeme najít něco, co bude pasovat do 21. století,“ sdělil ministr školství Marjo Kyllonen.

Řešením je podle něho vyučování založené na mezipředmětovém formátu. Namísto kupříkladu klasického dějepisu by se žáci učili látku i z hlediska zeměpisu či matematiky.

Finské školství chce také jednou provždy skoncovat s vyučováním „zbytečných znalostí“. Šestnáctiletí studenti by si tak vybírali konkrétní kurzy a témata, která dle svého uvážení uplatní v budoucnu. Ani v nich by se ale neučili jenom suchou teorii. Kdo by si například vybral kurz práce v restauraci, kromě ekonomiky a cizího jazyku by procvičoval i komunikativní dovednosti

Záměrem finské vlády rovněž je ze školy udělat přátelštější prostředí. Dopomoci tomu má práce ve skupinkách a přímá konfrontace s učitelem v rámci diskuze, jež nahradí tradiční sezení za lavicí a čekaní, až někoho pedagog vyvolá.

Přípravy na školskou reformu už započaly a v praxi by se měly objevit kolem roku 2020.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu