válkaČeskoslovenskoobjevy

Revoluce v medicíně: Stromový muž z Bangladéše se díky novému léku uzdravuje

Revoluce v medicíně: Stromový muž z Bangladéše se díky novému léku uzdravuje
Zdroj: mysteriousuniverse.org
+ 2 fotky+ 3 fotky

V Bangladéši úspěšné léči Abula Bajandara, který byl světu známý jako stromový muž. Lékaři to považují za významný milník medicíny.

Simona Knotkova 11. ledna 2017

Sedmadvacetiletý Abul Bajandar trpí takzvaným Epidermodysplasia verruciformis, vzácným kožním onemocněním, během něhož je tělo člověka pokryto bradavicemi a připomíná kůru stromu. Ještě donedávna na nemoc neexistoval lék, a nemocní tak byli odkázáni na pouhé léčení symptomů. U tohoto druhu choroby je ale bohužel i velké riziko rozvoje karcinomu.

Muž není jediný, který těmito obtížemi trpí. Jeho případ však jednoznačně vzbudil nejvíce pozornosti v mezinárodních médiích. Bangladéšská vláda se proto rozhodla, že mu pomůže, a financovala výzkum, jenž by pro něj mohl najít lék. Abul se tak stal historický první léčenou osobou. A zatím hlásí úspěchy.

V nemocnici Dhaka Medical College v Dháka, kde muž společně s dcerou a manželkou pobývá už několik měsíců, podstoupil také řadu operací. „Operovali jsme ho už nejméně šestnáctkrát, abychom odstranili bradavice. Ruce a nohy jsou teď už skoro v pořádku. Během následujících třiceti dnů bude z nemocnice propuštěn. Ještě ho ale čeká pár drobných zákroků na vylepšeni tvaru jeho dlaní,“ prozradil plastický chirurg Samanta Lal Sen.

Bradavice se doposud nevrací, takže má Abul šanci na úplné uzdravení. To by mohlo skýtat naději i pro jeho dceru, u níž hrozí, že nemoc může zdědit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu