No řekněte, není to krasavec?

No řekněte, není to krasavec? | zdroj: bambucamposbikes.com


Revoluce v cyklistice: Španělé vyrábějí bicykly z bambusu

TÉMATA: cyklistika | novinky | ekologie

user-avatar

Ivanhoe

10. 02. 2015 | 07:00

Španělský výrobce kol Bambu Campos Bikes přišel na trh s revoluční novinkou. Zavrhl ocel a hliník a vrhl se na ruční výrobu bambusových kol. Jsou lehká a ekologická.

Bambus je považován za ocelovou rostlinu a bambusový les tak můžeme přirovnat k přírodní ocelárně. Tato asijská dřevina má spoustu velmi užitečných vlastností – její vlákna jsou pružná jak ty z uhlíku, dřevo je lehké jako hliník a přitom pevné jako z ocele. Oproti oceli a hliníku je však bambus obnovitelný zdroj materiálu. Tato dřevina rychle roste, ke svému dozrání potřebuje pouhých pět let. Rychlým růstem napomáhá přeměně oxidu uhličitého na kyslík, čím přispívá k rovnováze naší atmosféry.

Od nepaměti se bambus používá ke stavbě lešení, domů, nábytku – a teď i kol. Jejich výhodou je, že jsou lehká a díky přirozenému tlumení nedrncají. Dřevěný rám je pospojován pomocí uhlíkových vláken. Dřevo je ošetřeno žárem a pryskyřicí, aby se znásobila jeho odolnost a pevnost.

Rodinná firma ze španělského města Zaragoza vyrábí bambusová kola přesně na míru svým zákazníkům. Můžete si vybrat z různých barev, tvarů a velikostí. Každé toto ručně vyráběné kolo je originál, které má na rámu vyraženo unikátní sériové číslo.

 

user-avatar

Ivanhoe

10. 02. 2015 | 07:00

Zavří­t reklamu