válkaČeskoslovenskoobjevy

Revoluce v bezpečnosti letectví? Celá kabina se odlomí a přistane na padáku

Mohutný krok k větší bezpečnosti letectví by mohl znamenat vynález leteckého inženýra Vladimira Tatarenka. Ten poslední tři roky intenzivně vyvíjel koncept bezpečnostní kabiny pro pasažéry, která se v případě nouze oddělí od zbytku letadla a na zem přistane na padácích.

Tomáš Chalupa 26. ledna 2016

Při problémech s přistáním, startem nebo za letu bude možné oddělit velkou část trupu s pasažéry, který pak bezpečně přistane na zem. „Přežití velké letecké havárie je možné,“ tvrdí Tatarenko. Kabina by byla opatřena padáky tak, aby se otevřely automaticky ihned po oddělení kabiny od trupu. Kabina by byla také vybavena gumovými plováky, které by se nafoukly v případě přistání na vodu.

Nápad však zatím vzbuzuje rozpačité reakce. Jistě, jde o přelomovou myšlenku a mohlo by to fungovat, říkají jedni. Kritici však mají jasno. Problémy, které by mohly nastat, výrazně převáží nad klady. Konstrukce výrazně oslabí samotný trup letadla. Kabina se může oddělit omylem sama vinou technické poruchy. A co se stane s piloty, kteří jsou v kokpitu? Kdo dá povel k oddělení kabiny, bude to pilot, nebo to provede automat? Podobné otázky jsou na místě, ale nad tím vším ční velká finanční neefektivita. Přebudovat, respektive zcela znovu postavit letadla s touto kabinou bude stát ohromné peníze. Přitom při leteckých nehodách umírá v porovnání s jinými druhy dopravy nejméně lidí. Investovat do bezpečnostní kabiny se tak aerolinkám nejspíš nevyplatí.

Další články

Zavří­t reklamu