Nenákladné a účinné řešení pro oblasti s nedostatkem pitné vody.

Nenákladné a účinné řešení pro oblasti s nedostatkem pitné vody. | zdroj: thespiritscience.net


Revoluční vynález pro suchá místa: Tyto věže získávají vodu přímo ze vzduchu!

TÉMATA: extra nápady | design | ekologie

user-avatar

Simona Knotková

14. 03. 2016 | 12:30

Italský designér Arturo Vittori vytvořil zařízení, které pomůže místům s omezenými zdroji vody. Životně důležitou kapalinu si berou přímo ze vzduchu díky procesu kondenzace.

Sehnat vodu je v některých místech Etiopie velice obtížné. Zdejší lidé stráví i celý den jejím hledáním a následným nošením. Stále navíc existuje riziko, že nalezená voda je zdravotně závadná.

Tento problém se pokoušela řešit už řada dobročinných organizací, ale uspokojivé a proveditelné východisko se stále nedařilo najít. Tedy až doposud. Arturo Vittori je tvůrcem projektu Warka Water, který by už konečně mohl přinést zásoby vody odlehlým a vysušeným částem Země. Jedná se o nenákladnou devítimetrovou konstrukci, fungující na jednoduchém principu.

Konstrukce je zhotovená tak, aby odolávala i nepříznivému počasí.

Každá z věží je pokryta elastickou síťovinou, která zvyšuje teplotu uzavřeného prostoru, a zkapalňuje tak vzduch. Kapičky vody následně stékají do nádoby na dně konstrukce. Za jeden den se takovýmto způsobem získá až 25 galonů vody, tedy přes 94 litrů, což je opravdu úctyhodné číslo.

Voda vzniká skupinovou přeměnou kondenzace, při níž se plyn mění v kapalinu.

"V Etiopii neexistují žádné veřejné infrastruktury a postavení třeba takové studně není jednoduché. Abyste našli vodu, musíte vrtat hodně hluboko, někdy až přes 480 metrů. Technicky je to tedy velmi obtížné a drahé. Na čerpadla navíc potřebujete elektřinu a náhradní díly v případě, že by se rozbila," popisuje Vittori komplikovanou situaci.

Vynález by našel své uplatnění i v mnoha jiných zemích.

Doufejme tedy, že se jeho plán ujme a v budoucnu přinese zdroj vody nejenom pro Etiopii.

user-avatar

Simona Knotková

14. 03. 2016 | 12:30

Zavří­t reklamu