válkaČeskoslovenskoobjevy

Řetězec dávných podmořských sopek je super dálnicí pro velryby

Řetězec dávných podmořských sopek je super dálnicí pro velryby
Zdroj: livescience.com
+ 6 fotek+ 7 fotek

V Tasmanově moři je rušno. Úplnou náhodou vědci na mořském dně objevili rozsáhlý řetězec dávných sopek, kolem kterých vede “velrybí dálnice”.

Yvonne Pokorná 6. března 2019

Australský ostrov Tasmánie je známý tím, že se zde vyvinuly zvláštní druhy zvířat, jako třeba ďábel medvědovitý nebo již vyhynulý tygr tasmánský. Ovšem i blízké Tasmanovo moře je neméně bohaté na rozmanitou biodiverzitu.

Asi 400 kilometrů východně od Tasmánie Australská výzkumná loď Investigator objevila na mořském dně rozsáhlý řetězec dávných sopek. Tyto hory jsou velmi různorodé a značně se od sebe liší – některé jsou zubaté vrcholky tyčící se až 3000 metrů ode dna, jiné jsou zase široké a zploštělé. Ani ty nejvyšší se k hladině zdaleka nepřibližují, mořské dno v těchto místech dosahuje hloubek kolem 5 tisíc metrů.

Všechny tyto hory pravděpodobně vznikly před mnoha milénii jako důsledkem dávné sopečné činnosti v této oblasti. Dnes zřejmě slouží jako “dopravní ukazatele”, podle nichž se orientují migrující zvířata, zejména velryby. Výrazné horské vrcholky pro ně představují orientační body, když putují z míst, kde se v zimě rozmnožují, na území, které jim v létě poskytuje potravu.

“Když jsme nad sopkami proplouvali, kolem naší lodi se pohyboval velký počet kytovců. Odhadujeme, že nás během jednoho dne navštívilo 28 keporkaků, které druhý den vystřídalo přibližně 60 až 80 kulohlavců černých,“ uvedl Erik Woehle z Tasmánské univerzity, jenž se expedice zúčastnil. K hojnému výskytu velryb a také mořských ptáků, v této oblasti přispívá i velmi početný mořský plankton.

Podle členů expedice je téměř nepochopitelné, že něco tak rozsáhlého až doposud unikalo lidské pozornosti. Na vině je fakt, že se lidstvu podařilo zatím prozkoumat pouhých 20 procent oceánů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu