Součástí restaurace McDonald v Římě je i antická cesta a kostry.

Součástí restaurace McDonald v Římě je i antická cesta a kostry. | zdroj: realmofhistory.cz


Restaurace McDonald chrání prastarou římskou cestu, zákazníci vidí při jídle i kostry

TÉMATA: vykopávky | itálie | restaurace | mcdonald

user-avatar

Tomáš Chalupa

1. 03. 2017 | 12:13

Když se objeví titulek, že restaurace McDonald stojí na historické cestě z období antiky, většina lidí si nejspíš pomyslí, že fastfoodový řetězec právě zničil cennou památku. Opak je ovšem pravdou. Restaurace je postavená tak, že cestu naopak chrání.

Projekt za 315 tisíc dolarů zaplatila síť McDonald Italia. Vytvořila tak možná první restauraci-muzeum na světě. Návštěvníci restaurace totiž při pojídání svých oblíbených burgerů mohou pozorovat nejen cestu s doposud patrnými brázdami po kolech povozů, ale třeba i kostry nalezené při vykopávkách silnice. Tyto kostry byly pohřbeny původně kolem cesty, takže stačilo jen odkrýt vrstvu hlíny. Je otázka, jak pohled na mrtvoly může přispět k zážitku z dobrého jídla, ale nápad je to každopádně pozoruhodný. Části koster jsou navíc postupně přemísťovány do laboratoří, takže se dá předpokládat, že nakonec z McDonaldu úplně zmizí.

McDonald tak svým způsobem vyzrál na problém, který má mnoho firem, které touží v Římě něco stavět. Kamkoliv dělníci zaboří své lopaty, najdou ihned pozůstatky nějakých antických staveb a památek, a celý projekt se tak většinou výrazně zpozdí. McDonald se rozhodl pro netradiční řešení a celou oblast vykopávek učinil součástí své vlastní restaurace. Je to dobré lákadlo například pro školy, které mohou slíbit dětem nejen prohlídku památky, ale současně i návštěvu rychlého občerstvení. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

1. 03. 2017 | 12:13

Zavří­t reklamu