válkaČeskoslovenskoobjevy

Restaurace diskriminovala ženy. Nabízela jim jídelníčky bez cen

Restaurace diskriminovala ženy. Nabízela jim jídelníčky bez cen
Zdroj: istockphoto.com

Za dobrotu na žebrotu, musí si pravděpodobně říkat známý podnik v Limě. Ženám z partnerských dvojic nabízel jídelníčky bez cen, za což nyní musí zaplatit tučnou pokutu.

Simona Knotkova 7. listopadu 2019

La Rosa Nautica je populární restaurace na pobřeží peruánského hlavního města Lima, která je známá svými vysokými cenami. Ještě donedávna to ale neplatilo pro všechny.

Pokud si do podniku zašel pár ve vztahu, každý z nich dostal jiné menu s rozdílnou podobou. Muž obdržel modré, které ho informovalo o peněžní hodnotě všech položek. Žena oproti tomu dostala zlaté, které neobsahovalo cenu jediného nabízeného pokrmu či nápoje.

Podobný krok podle majitelů restaurace oslavoval pozici žen a umožňoval jim, aby si užily příjemný romantický večer po boku svého partnera, aniž by se rozptylovaly částkou objednaných pochutin. Podle Národního institutu pro ochranu volné soutěže a duševního vlastnictví v Peru se ovšem jednalo o jasnou diskriminaci vůči ženám. La Rosa Nautica musí za svůj přešlap nyní zaplatit pokutu ve výší 210 tisíc solů (cca 1,4 milionů korun).

„Tyto maličkosti možná vypadají neškodně, ale nakonec jsou to právě ony, které dávají základ šovinistickému konstruktu posilujícímu rozdíly mezi muži a ženami,“ nechala se slyšet úřednice institutu Liliana Cerrón.

Dalším důsledkem soudního nařízení je také nově vyvěšená tabule, která návštěvníky restaurace informuje o tom, že jakákoliv forma diskriminace nebude tolerována. Proškolený personál musí odteď všem zákazníkům, nehledě na jejich pohlaví či podobu doprovodu, podávat stejné jídelníčky.

Stačilo přitom, kdyby se La Rosa Nautica poučila z historie. Naprosto stejný případ byl totiž zaznamenán už v 80. letech v losangelské restauraci L’Orangerie, kde ženy z páru dostávaly bílé jídelníčky bez cen a muži zelené s cenami. I když se jednalo o dobu, kdy genderová lobby ještě nebyla při takové síle, jako je tomu dnes, už tehdy si za to podnik vysloužil žalobu od jedné nespokojené strávnice, která podobné jednání označila za ponižující a sexistické.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu