válkaČeskoslovenskoobjevy

Řekové chtějí znovu postavit Rhodský kolos, jeden ze ztracených divů světa

+ 1 fotka+ 2 fotky

Rhodský kolos, jeden ze sedmi divů starověkého světa, bude opět stát na řeckém ostrově Rhodu. Mezinárodní tým mladých odborníků právě spustil ambiciozní projekt na vzkříšení této zmizelé památky z helénské doby. 150 metrů vysoký kolos má působit na současníky stejně impozantně jako na lidi před více než 2 200 lety.

Irena Gruberová 3. listopadu 2015

Rhodský kolos byl posledním ze sedmi divů světa. Šlo o bronzovou sochu řeckého boha slunce Hélia. V letech 304–292 před naším letopočtem ji vystavěli obyvatelé ostrova Rhodos na oslavu svého vítězství nad přesilou syrských obléhatelů a jako poděkování ochránci ostrova, bohu slunce Héliovi. Peníze na její stavbu získali prodejem vojenského materiálu, který před branami hlavního města zanechala odražená čtyřicetitisícová armáda syrského vládce Demetria Poliorketa.

33 metrů vysoká socha stála na mramorové základně vedle přístavu. Byla uvnitř dutá a zpevňoval ji železný rám. Její tvůrce Chárés z Lindu ji odléval z bronzu po menších částech, které pak postupně připevňoval na sebe, takže kolos rostl odspoda nahoru. Přes veškeré úsilí svých tvůrců vydržela socha stát necelých 60 let, takže měla ze všech sedmi starověkých divů nejkratší „život“. Roku 226 před Kristem otřáslo ostrovem zemětřesení. Kolos se zlomil v kolenou a zřítil se k zemi, kde se rozpadl na kusy. Jeho roztříštěné zbytky zůstaly na místě až do roku 654, než je Arabové, kteří ovládli Rhodos, prodali jednomu syrskému obchodníkovi. Ten si je odvezl na 900 velbloudech a rozprodal jako bronzový šrot. Říká se, že bronz byl roztaven a použit na výrobu mincí, zbraní a různých nástrojů.

Rekonstrukce možné podoby kolosu s pravděpodobnějším umístěním na kopci

Rekonstrukce možné podoby kolosu s pravděpodobnějším umístěním na kopci

Nyní tým mladých odborníků z různých zemí Evropy usiluje Rhodský kolos znovu postavit. Jako první přišel s touto myšlenkou rhodský architekt Ari A. Palla poté, co Řecko zasáhla finanční krize. Když viděl, jak stoupá v zemi počet nezaměstnaných a rozplývají se sny a ambice celé mladé generace, rozhodl se, že ukáže jiný způsob řešení krize, než je strategie tvrdých úsporných opatření.

Cílem projektu však není vytvořit kopii originálu, cílem je postavit něco, co v lidech vyvolá stejné emoce jako u návštěvníků před více než 2 200 lety. V době, kdy lidé běžně žijí a pracují ve výškových budovách, by 33 metrů vysoká stavba tolik nezapůsobila jako ve starověku. Nový Rhodský kolos proto bude nejen vyšší, ale rovněž multifunkční a vysoce moderní.

„150 metrů vysoká stavba bude muzeem, kulturním centrem, knihovnou, ale ze všeho nejvíc musí obnovit svoji původní funkci: být obří majákem, orientačním bodem pro lodě v noci, vrhajícím světlo, které lze vidět až 56 kilometrů daleko na otevřeném moři, dokonce až z pobřeží Turecka,“ uvádí tvůrci projektu.

Bude fungovat s využitím nejmodernějších technologií, chytře, udržitelně a zároveň bude působit majestátně. Jeho plášť má být pokryt solárními panely, které poskytnou stoprocentní energetickou soběstačnost. „Bůh Slunce tak bude žít díky sluneční energii,“ píše se na stránkách projektu.

Vizualizace plánovaného Rhodského kolosu

Vizualizace plánovaného Rhodského kolosu

Jedním ze zlatých hřebů této stavby bude muzeum, v němž najde místo tisíce antických artefaktů, na které dosud usedal prach v depozitářích muzeí. Tvůrci projektu věří, že stavbou Rhodského kolosu se jim podaří takříkajíc „zabít dvě mouchy jednou ranou“. Jejich hlavním cílem je „vrátit na mapu ostrov Rhodos“, oživit na ostrově turistiku a poskytnout obyvatelům nové pracovní příležitosti a tím i pozvednout jejich životní úroveň. Předpokládají, že projekt zvýší příliv návštěvníků o 150 procent, což přinese nárůst tržeb o více než 2 miliardy eur. Půjde o skvělý příklad pro všechny mladé lidi z Evropy, kteří trpí důsledky ekonomické krize,“ upozorňuje projekční tým.

To, jak bude nový Rhodský kolos vypadat zvenku i zevnitř, můžete uvidět ve videu nahoře.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu