válkaČeskoslovenskoobjevy

Rekordmanka ve skoku vysokém byla muž. Výškařkám bylo divné, že se s nimi nesprchuje

Rekordmanka ve skoku vysokém byla muž. Výškařkám bylo divné, že se s nimi nesprchuje
Zdroj: Wikicommons

Jako příběh Vlasty z cimrmanovské hry Záskok připomíná skandál kolem Němce, který se proslavil ve světě sportu jako Dora Ratjenová. Tato skokanka do výšky měl(a) Hitlerovi vybojovat zlato na olympiádě a dokázat nadřazenost árijské rasy. Jenže to nevyšlo. Medaile musela vrátit, skončila ve vězení a zbytek života zůstala v zapomnění.

Tomáš Chalupa 2. září 2014

Zmatky kolem pohlaví Ratjenové byly už u jejího porodu. Když se 20. listopadu 1918 v Erichshofu poblíž Brém narodila, porodní bába nejprve zavolala ke šťastnému otci: „Je to chlapeček.“ O pár minut později se však opravila s tím, že je to holčička. Dali jí jméno Dora a vychovávali ji jako dívku. V devíti měsících ji vyšetřoval doktor kvůli nějaké nemoci a otci řekl: „Nech to plavat, Heinrichu, stejně s tím nemůžeš nic dělat.“ Sama Dora k tomu později uvedla, že zhruba v 11 letech si všimla, že nevypadá jako dívka. Nikdy se však svých rodičů nezeptala, proč ji vychovávali a oblékali jako dívku.

Dora Ratjen

Dora Ratjen

Později se stala úspěšnou sportovkyní ve skoku vysokém. Na olympiádě v Berlíně v roce 1936 skončila na čtvrtém místě, ale už tam ostatním výškařkám bylo divné, že se s nimi nesprchuje a myje se zásadně ve vaně za zamčenými dveřmi.

O dva roky později dokonce zvítězila na Evropském šampionátu ve Vídni, kde ustavila nový světový rekord. Jenže tam také její kariéra skončila. Když se jí podařilo na poslední chvíli chytit expres z Vídně do Cologne, asi netušila, že si vlak raději měla nechat ujet. Při kontrole na stanici v Magdeburgu ji policista vyzval, aby předložila doklady. Při pohledu na Ratjena ale velmi znejistěl. Chlupaté ruce a celkové vzezření se mu nepozdávalo, a tak informoval detektiva Sömmeringa, že ve vlaku je cestující, který se vydává za ženu.

Po poněkud trapném vyšetřování na policejní stanici, o kterém není nic bližšího známo, policista konstatoval, že Dora Ratjenová je muž. Dokonce byla uvězněna v policejní cele a obviněna z podvodu.

Dora Ratjen

Dora Ratjen

Podrobné vyšetření přineslo konstatování, že Ratjen je muž postižený hypospadií, tedy rozštěpem močové trubice, který zmátl porodní bábu. Ratjenovi sebrali zlatou medaili a v 19 letech skončila jeho sportovní kariéra. O jeho dalším životě není nic známo kromě toho, že zemřel v roce 2008.

Další články

Zavří­t reklamu