Vlněnou tuniku neznámý muž zanechal před 1700 lety v horách.

Vlněnou tuniku neznámý muž zanechal před 1700 lety v horách. | zdroj: ancientpages.com


Rekonstrukce 1700 let staré tuniky z Lendbreenu - nejstaršího oděvního kousku v Norsku

TÉMATA: archeologie | nálezy | pravěk | doba železná | norsko

user-avatar

Yvonne K.

28. 04. 2018 | 09:30

Nalézt zachovalé oblečení z pravěku je něco, co se nepřihodí každý den. Proto je 1700 let stará tunika tak cenná. Jde o nejstarší nález oblečení v Norsku, a ač pod sněhem leželo mnoho století, dochovalo se velmi dobrém stavu.

“Jen velmi zřídka objevíme dobře zachovalé oblečení z prehistorických dob,” říká Marianne Vedelerová z Univerzity v Oslu. “Jen pár podobných kousků oděvu se našlo v Evropě.”

V důsledku klimatických změn, kdy horské ledovce roztávají, se každé léto vynoří z ledu stovky artefaktů. To je i případ tuniky, objevené na horním okraji Lendbreenského ledovce v pohoří Lomseggen v Národním parku Breheimen v Norsku. Kdo a proč tuniku v horách zanechal, je záhadou. Podle archeologů sloužilo ledovcové horské sedlo v době železné jako dopravní trasa mezi údolími. Možná tunika zůstala na místě, kde se utábořili lidé kvůli lovu sobů. Snad tuto loveckou skupinu zastihla bouře a zahynuli. Terénní práce na Lendbreenském ledovci, kde archeologové narazili na tuniku.

Experti odhadují, že tunika byla vyrobena mezi lety 230 až 390 našeho letopočtu. Je utkaná z ovčí vlny a je jednoduchého střihu. Zjevně byla často nošená soudě podle záplat na zádech. Je relativně malá, z čehož vědci usuzují, že byla určena pro muže nebo chlapce štíhlé postavy. Upředená příze i tkaný vzor odpovídaji standardům doby železné. Ke zhotovení tuniky nebylo potřeba odborných znalostí, ale vyžádalo si hodně času. “Doba, kterou v pravěku člověk strávil nad přípravou vláken, spřádáním a tkaním, se značně lišila podle druhu použité suroviny a nástrojů a rovněž znalostí a dovedností těch, kteří textil vyráběli,” stojí ve studii.

Také rekonstrukce Lendbreenské tuniky se ukázala jako časově náročný proces. Ručním tkalcům trvalo 790 hodin rekonstruovat takříkajíc od píky celou tuniku za použití starých metod. Za tímto účelem použili vlněnou přízi získanou z tradičních plemen ovcí ze západního Norska.

Tunika je nyní vystavena v Muzeu kulturní historie v Oslu. 

 

user-avatar

Yvonne K.

28. 04. 2018 | 09:30

Zavří­t reklamu