válkaČeskoslovenskoobjevy

Rasistické a sexistické sovětské graffiti na Reichstagu byly nakonec odstraněny

Rasistické a sexistické sovětské graffiti na Reichstagu byly nakonec odstraněny
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 8 fotek+ 9 fotek

Sovětská vlajka plápolající z Reichstagu se stala symbolem vítězství Rudé armády v bitvě o Berlín. Neméně symbolickými se staly také nápisy, které zde ruští vojáci zanechali na zdech.

Simona Knotkova 8. dubna 2021

K vytvoření nápisů Sověti použili křídu nebo kousek ohořelého dřeva. Kromě jmen či názvů rodných měst se mladí vojáci uchylovali k mnoha vulgárnostem. „Nešlo o hrdost. Byli jsme jen opilí. A měli jsme strach, že nás nakonec stejně zastřelí,“ okomentoval to později jeden z autorů Boris Viktorovič Sapunov.

Po konci války prošel Reichtag první restaurací a nápisy byly skryty pod obložením. Světlo světa znovu spatřily teprve v 90. letech, kdy si vzal budovu do parády britský architekt Norman Foster. V německém sněmu pak vypukla horlivá debata, co s kontroverzní relikvií války udělat. Ponechat ji pro příští generace jako upomínku na staré časy? Nebo zlikvidovat, a popřít tak temnou kapitolu německých dějin?

„‚Pryč s tím,‘ říkali někteří členové parlamentu. ‚I tohle patří k naší historii,‘ namítali druzí. ‚V žádném případě, nemůžeme se nechat znovu ponížit. Ta etapa je už za námi a nesmí se stát znovu viditelnou,‘ protestovali další. Ti byli spíš z pravice, ale podobné hlasy jste mohli slyšet napříč celým politickým spektrem. Já byla vždy názoru, že něco takového nás udělá silnějšími, nikoliv slabšími,“ vzpomínala na rozhodování politiků tehdejší předsedkyně sněmu Rita Süssmuth, když v roce 2014 poskytla rozhovor The Atlantic.

I ona ale uznala, že některé z nápisů byly už přes čáru, a odstraněny být musely. Patřily mezi ně například vulgární vzkazy Němkám, které měly být na intimních místech propíchnuty šavlí. Toto rozhodnutí posvětila i ruská ambasáda.

Thumbnail # První zobrazení Krista byl posměšný obrázek vyrytý do zdi
Mohlo by Vás zajímat:

První zobrazení Krista byl posměšný obrázek vyrytý do zdi

„Na konci války mi bylo osm let a pamatuji masová znásilnění, ke kterým tehdy docházelo. Oběťmi nebyli jenom ženy, ale také muži, dívky a chlapci. (…) Svoboda slova a názorů je posvátná, stejně jako umění ve všech svých formách. Stále ale musíte respektovat, co lidi unesou,“ sdělila Süssmuth.

Některé ze zachovaných nápisů si prohlédněte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu