válkaČeskoslovenskoobjevy

Realita? Kdepak, jen naše iluze, tvrdí expert

Realita? Kdepak, jen naše iluze, tvrdí expert
Zdroj: dailymail.co.uk

Svět kolem nás není realita, ale jen iluze. Tak by se ve stručnosti dala shrnout teorie, kterou razí David Hoffman z Kalifornské univerzity. Realita je ve skutečnosti příliš složitá na to, abychom ji vůbec dokázali nějak pochopit.

Tomáš Chalupa 12. května 2016

Jsme obětí triku, když věříme na nějakou vlastní realitu. Vidíme jen zjednodušenou fasádu věcí kolem nás. Matrix za fasádou je velmi složitý, tvrdá vědec a dává jednoduchý příklad. „Představte si, že metr od sebe vidíte na zami červené rajče. Máte pocit, že tam určitě je. Ale když zavřete oči, nevidíte nic, jen tmu. Jak víte, že tam rajče stále je, že nezmizelo? Vytvoříte si iluzi, že tam stále je, přestože to nevíte,“ tvrdí Hoffman. Vidíme podle něj jen symboly, které jsou spouštěčem našich emocí. Barvy, chutě, tvary, to vše vzniká jen v našem vědomí, není to reálné. Konstruujeme ve své mysli všechno, co vidíme. „Nevytváříme si celý svět, vytváříme jen to, co zrovna potřebujeme,“ vysvětluje Hoffman.

Další příklad, který udává, je ikona na ploše počítače. Nám například připadá modrá, ale jaká je ve skutečnosti, to nemůžeme říct, protože nevidíme do útrob počítače ani do způsobu, jakým obraz vzniká. Modrou barvu ikony jsme si zkonstruovali ve svém mozku.

Vše je výsledkem evoluce. Pokud bychom realitu nekonstruovali a nezjednodušovali, nedokázali bychom přežít. Ztratili bychom se ve složitosti matrixu reality. Takto si náš mozek po tisíciletí vypěstoval schopnost vytvářet si svět kolem sebe.

Tolik profesor Hoffman. Otázkou je, k čemu nám vědění, že tedy vlastně nic nevíme, může být dobré. Ale to už řešili klasikové ve starověku a nedá se říct, že by se s tímto problémem od těch dob nějak výrazně pohnulo.

Další články

Zavří­t reklamu