válkaČeskoslovenskoobjevy

„Rasistický“ Jih proti Severu byl nejprodávanější knihou po Bibli. Autorka ho původně psala jen pro pobavení přátel

„Rasistický“ Jih proti Severu byl nejprodávanější knihou po Bibli. Autorka ho původně psala jen pro pobavení přátel
Zdroj: vintage-everyday.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Na začátku stál zlomený kotník, na konci kniha, které jednu dobu konkurovala už jenom Bible. Přečtěte si příběh knihy a její autorky, která je znovu trnem v oku protirasistických aktivistů.

Simona Knotkova 5. července 2020

Pohádkový starý Jih, tak jak ho popsala ve svém prvním a posledním díle Gone With The Wind (česky Odváto větrem, u nás uváděno pod méně poetickým titulem jako Jih proti Severu), Margaret Mitchell nikdy nezažila. Jako dítko jižanské rodiny z Atlanty však byla vychovávána podle tamních tradic a již odmala slýchávala velkolepé příběhy o americké občanské válce. Jednu skutečnost ji ale příbuzní zatajili. Nebo nebyli zase tolik skvělými vypravěči. „Věděla jsem o válce všechno. Jediné, co jsem nevěděla, bylo, že Jih válku prohrál,“ přiznala po letech spisovatelka.

Navzdory rodinným tradicím byla Mitchell na svou dobu pokroková a jako jedna z mála žen studovala už na počátku 20. století vysokou školu. Studijní zájmy musely jít stranou, když její matka zemřela na španělskou chřipku a ona po ní musela převzít domácnost. Kariérních ambic se přesto nevzdala a nastoupila na místo redaktorky Atlanta Journal. Zde pod pseudonymem Peggy Mitchell vydávala kupříkladu pravidelný sloupek.

Práci na románu Jih proti Severu započala vlastně náhodou, když si zlomila kotník a nemohla chodit do zaměstnání. Manžel John jí poradil, aby namísto čtení knížek zkusila jednu vytvořit. Psaní do šuplíku z nudy, které mělo pouze pobavit přátele, se nakonec zvrtlo v desetiletou činnost, na jejímž konci stálo do detailů vypracované dílo o americké občanské válce. K životu ho přivedl literární agent Harold Latham, který v Atlantě hledal talentované autory. Z knihy se stal ihned po jejím vydání bestseller a spisovatelka byla za něj oceněna mimo jiné Pulitzerovou cenou. Román byl dokonce jednu dobu nejprodávanější knihou hned po Bibli.

Kvůli stereotypizaci černošských obyvatel Jihu či bagatelizování aktivit Ku-kux-klanu vzbuzuje už dlouhé roky ale taky kontroverzi. Podobně je na tom ostatně i filmová adaptace, kterou se HBO v reakci na protesty v USA po zabití černocha George Floyda rozhodlo stáhnout ze své nabídky. Původní dílo bude v budoucnu opět k vidění teprve s přidaným komentářem. Je v pořádku takto manipulovat s uměleckým dílem, které pochází z jiné doby a jiných společenských poměrů a doplňovat ho komentářem, aby si všichni na snímek udělali ten jediný „správný“ názor a nepokoušeli se nad ním sami zamyslet? To je asi otázka na jinou debatu.

Margaret Mitchell už za svého života nic dalšího nenapsala a zemřela v roce 1949, ve svých 48 letech. Na ulici ji srazilo auto.

Další články

Zavří­t reklamu