Pouliční fotograf z Džajpúru | zdroj: vimeo.com


Rarita: Indický fotograf fotí na ulici skříňovým dřevěným fotoaparátem z roku 1860

TÉMATA: neobyčejní lidé | netradiční profese | indie | fotografie

user-avatar

Ivanhoe

25. 11. 2015 | 09:45

V době, kdy si každý může vše vyfotit a dokonce i vytisknout svým chytrým telefonem, jistě udiví, že existuje muž, jenž se živí pouličním focením se 150 let starým skříňovým fotoaparátem značky Carl Zeiss. Přesto či právě proto je o jeho ručně zhotovované černobílé snímky mezi Indy i turisty velký zájem.

Každý den si Tikam Chand rozkládá na ulici své fotografické nádobíčko, které sestává ze stativu a skříňového dřevěného fotoaparátu značky Carl Zeiss z roku 1860. Temná komora, ustalovač, vývojka a filmové negativy, to vše je zabudováno do tohoto dvacet kilogramů vážícího přístroje. Chand si zákazníka posadí na stoličku a místo zmáčknutí spouště sejme a nasadí zpět víčko z objektivu. Vyvolaný negativní film pak namočí do chemického roztoku a vypláchne ve vodě. Pak jej připevní na fotografickou desku k vytvoření finálního obrazu. Celý tento chemický proces probíhá přímo před očima lidí na ulici bez jakýchkoli bezpečnostních opatření, fotograf nepoužívá ani ochranné rukavice.

150 let starý skříňový fotoaparát značky Carl Zeiss

Tikam Chand takto fotí od roku 1977, tedy téměř 40 let. Řemeslo i fotoaparát zdědil po svém otci a focení se věnoval už jeho děd Pahiri Master, jenž byl dvorním fotografem samotného maharádži z Džajpúru. Právě ten si opatřil skříňový dřevěný fotoaparát, který byl vyroben v roce 1860 německou firmou Carl Zeiss, pojmenovanou po svém zakladateli, německém optikovi a výrobci fotografických objektivů Carlu Zeissovi (1816-1888). Tikam se rozhodl, že toto rodinné řemeslo udrží a že si na něm založí živnost. Rovněž zůstal až do dnešní doby věrný starému fotoaparátu. I když mu Američan Matt Brandon ukazuje, co všechno dokáže jeho malý, chytrý telefon, z pohledu Inda skloněného nad barevnou fotografií lze vyčíst, že výsledkem není až tak oslněn. Dobře ví, že turisté si od něj odnášejí jeho snímky jako home-made suvenýry z cest.

Vyvolávání fotografie probíhá přímo na ulici.

Fotka mě stála dva a půl dolaru a měla jsem pocit, jako bych se dívala na nějakou svou příbuznou z jiné doby, která má jen na sobě stejné oblečení jako já,“ uvedla jedna z turistek Desi Kadyova na svém blogu.

user-avatar

Ivanhoe

25. 11. 2015 | 09:45

Zavří­t reklamu