válkaČeskoslovenskoobjevy

Ráno to bylo ještě kukuřičné pole. Večer se na jeho místě tyčil vybuchující vulkán

Ráno to bylo ještě kukuřičné pole. Večer se na jeho místě tyčil vybuchující vulkán
Zdroj: mashable.com
+ 21 fotek+ 22 fotek

Paricutín je mladý mexický vulkán, který se v roce 1943 utvořil uprostřed kukuřičného pole. Jeho erupci zachytily fotografové magazínu LIFE Ed Clark a Frank Scherschel.

Simona Knotkova 3. března 2018

20. února 1943 bylo pro farmáře Dionisia Pulida z mexické vesnice Parícutin vcelku obyčejným pracovním dnem. Už od rána chodil po svých polích, čistil je od seschlé a odrostlé kukuřice a pálil rostlinný odpad. Později odpoledne narazil na jednom ze svých lánů na malý kopec. Po jeho vrchu se táhla asi dva metry široká puklina. Pulido si byl jistý, že předtím tam žádná vyvýšenina nebyla. Přesto se podivným úkazem příliš neznepokojoval a pokračoval dál v zemědělské práci. Najednou krajinou otřásla rána jako z hromu. Vycházela z kopce, který se před farmářovýma očima začal zvedat a chrlit šedý kouř. Ve vzduchu byla cítit síra.

Vystrašený muž zanechal veškeré činnosti a na koni se vydal zpátky za svou rodinou. Erupce v tu dobu stále sílily a zaplavovaly kraj prachem.

„Když se začalo stmívat, slyšeli jsem zvuky připomínající mořské vlny. K temnému nebi se zvedaly červené plameny ohně, některé dosahovaly až osmi set metrů a víc. Výbuchy vypadaly jako květy měsíčků a na zem dopadal ohnivý déšť,“ popsal očitý svědek Celedonio Gutierrez.

Den od původního objevu sopka dosahovala už výšky padesáti metrů a stále rostla. Do vesnice se začali sjíždět vědci, kteří tak měli unikátní příležitost sledovat sopku přímo od jejího zrodu. Výjimečnou událost zachytili také fotografové magazínu LIFE.

V červnu téhož roku ale začalo jít už do tuhého. Vulkán chrlil do okolí lávu a způsobil, že tisícovky obyvatel nejbližších vesnic a měst musely být evakuovány. Včetně Pulidovy rodiny. Farmář si před odchodem stačil ještě místo svého bývalého pole opatřit značkou s nápisem: „Tato sopka je vlastnictvím Dionisia Pulida.“

Činnost Parícutiny se zastavila teprve v roce 1952. V té době dosahovala už více jak 420 metrů nad mořem. Dodnes je jako mladá sopka cenným materiálem pro studium vulkanologie.

Na černobílé fotografie z roku 1943 se podívejte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu